Disiplinlerarası sanat bağlamında Ophelıa imgesinin analizi
Analysing of Ophelia image in the context of interdiciplinary art
- Tez No: 914044
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE EYİGÖR PELİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: William Shakespeare'in (1654-1616) Hamlet oyunundaki kadın karakter Ophelia, sadece tiyatro sanatında değil, farklı sanat disiplinlerindeki sanatçıların yorumlamalarına esin kaynağı olmuştur. Karakterin derinliği, baba-devlet-tanrı otoritesine kurban edilen bir kadın imgesine dönüşmesinde ve giderek sembolik bir değer haline gelmesinde etkili olmuştur. Bu çalışmada, sanatsal anlam üretiminde evrensel dil olarak kabul gören çiçek sembolizmini içeren Ophelia imgesinin disiplinlerarası bir bağlam yaratma potansiyeli yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Nitel araştırma modelinin uygulandığı bu çalışma, yazılı ve görsel literatür tarama yoluyla elde edilen Ophelia temalı eserlerin incelenmesi ve kıyaslanması yoluyla geliştirilmiştir. Elde edilen veriler, disiplinlerarası sanat düşüncesi ile bağdaşık bir sanatsal uygulama alanının yaratılması sürecine dahil edilerek değerlendirilmiştir. Bulgular: İngiliz dili ve edebiyatının en seçkin oyun yazarlarından William Shakespeare'in Hamlet oyunundaki Ophelia karakteri, otoritenin tahakkümü altında kadına yüklenen roller nedeniyle ifade edilemeyenlerin bir dışavurumu olarak çiçek sembolizmi üzerinden görünürlük kazanmıştır. Özellikle XIX. yüzyıldan itibaren farklı sanat formlarına özgü etik ve estetik değerlerin üretilmesinde sıklıkla değerlendirilmiştir. Ophelia imgesinin birbiri içine geçmiş sanat eserlerindeki kullanımı disiplinlerarası bir bağlamda tartışılmıştır. Sonuç: Shakespeare'in Hamlet adlı oyunundaki belki de en az göze çarpan Ophelia karakteri, bugünün perspektifinden bakıldığında disiplinlerarası niteliğe sahip bir figür olarak belirginleşmiştir. Çiçeklerin ve deliliğin dili bakımından kabul gören simgeselliği ile Ophelia'nın yeni düşünce perspektiflerine olanak sağlayan sonsuz bir kaynak olarak değerlendirilmeye devam edeceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: Ophelia, a female character in William Shakespeare's (1654-1616) play Hamlet, is not only theatre art, but also to the interpretations of artists in different art disciplines. The depth of the character was effective in her transformation into the image of a woman sacrificed to the authority of the father-state god and gradually becoming a symbolic value. This study aims to analyze the image of Ophelia, which contains flower symbolism, which is accepted as a universal language in the production of artistic meaning, in terms of its potential to create an interdisciplinary context. Method: This study, in which the qualitative research model was applied, was developed by examining and comparing the Ophelia-themed works obtained through written and visual literature review. The data obtained were evaluated by including them in the process of creating an artistic practice area compatible with the idea of interdisciplinary art. Findings: The character of Ophelia in the play Hamlet by William Shakespeare, one of the most distinguished playwrights of English language and literature, has gained visibility through flower symbolism as an expression of what cannot be expressed due to the roles imposed on women under the domination of authority. Especially since the 19th century, it has been frequently evaluated in the production of ethical and aesthetic values specific to different art forms. The use of the image of Ophelia in intertwined works of art is discussed in an interdisciplinary context. Results: Ophelia, perhaps the least prominent character in Shakespeare's play Hamlet, has become apparent as an interdisciplinary figure when viewed from today's perspective. With her symbolism, which is recognized in terms of the language of flowers and madness, it is foreseen that Ophelia will continue to be evaluated as an infinite source that enables new perspectives of thought.