Price discovery in Turkish index markets: An examination of spot index and index futures
Türk sermaye piyasasında fiyat oluşumu: Spot endeks ve vadeli endeks üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 235610
  2. Yazar: SEFA TAKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EFE POSTALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma günlük getiri serileri kullanarak Türkiye spot piyasa ve vadeli piyasaları arasındaki fiyat oluşum mekanizmasını incelemektedir. Yöney hata düzeltme modeline dayanan Johansen eştümleşme metodu uygulanarak bulunan sonuçlar, iki piyasa fiyat serilerinin eştümleşik zaman serileri olduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla iki market arasında uzun dönemli bir denge ilişkisi vardır. Bu dengeden sapmalara iki piyasa da tepki vermektedir. Ancak, spot endeksin uzun dönemli ilişkiden sapmalara karşı daha fazla düzeltme gösterdiği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak fiyat oluşum sürecinde vadeli endeksin dominant piyasa olduğu, başka bir deyişle piyasaya yeni ulaşan bilgi setinin vadeli endeks tarafından daha hızlı bir şekilde fiyatlara yansıtıldığı saptanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, vadeli piyasaların fiyat belirleme aracı olduğunu ortaya koymaktadır ve bu alanda yapılan önceki çalışmalarla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the price discovery process among spot index and index futures in Turkey using daily closing prices. The empirical results from the application of Johansen cointegration method, based on Vector Error Correction Model, indicate that the markets are cointegrated and share a common trend in the long-run. According to the results of the model, there is a bi-directional relationship between index futures and spot index. Results further show that when there is a discrepancy from the long-run equilibrium, it is the spot index that adjusts more to that discrepancy. That is index futures is the dominant market, meaning that it has the lead on spot index in registering the new information into the prices. Results are consistent with the overall literature on price discovery that support the role of derivatives markets used as a price discovery vehicle.