The determining role of EU in Turkey's trade flows: A gravity model approach
Türkiye'nin diş ticaret akiminda AB'nin belirleyici rolü: Bir çekim modeli yaklaşimi
  1. Tez No: 235609
  2. Yazar: ÖZGÜL BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKAN YETKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı çekim modeli yaklaşımını kullanarak Türkiye'nin dış ticaret akımının belirleyicilerini ve Gümrük Birliği üyeliği sonrası dış ticaret akımında bir kırılma olup olmadığını panel veri analizi ile belirlemektir. Tezin ilk kısmında Türkiye'nin dış ticaretindeki gelişmeler 1923'den günümüze incelenmiş, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile olan ticaret ilişkilerine ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Daha sonra çekim modeli kullanılarak Türiye'nin dış ticaret akımlarının belirleyenleri ve bu belirleyenler içinde AB'nin önemi analiz edilmiştir. Analizler 1982-2008 dönemine ilişkin toplam ticaret, ihracat ve ithalat akımları için ayrı ayrı yapılmıştır. AB için yapılan analizlerde ise Gümrük Birliği'nin ticaret akımları üzerindeki etkleri üzerinde durulmuştur. Analizlerimiz AB ülkelerinin Türkiye'nin dış ticaretinde her zaman önemli yer tuttuğunu, Gümrük Birliği sonrası istatistiksel öneminin çok fazla artmadığını ve ticaret akınlarında ciddi bir kırılmaya yol açmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the role of EU in Turkey?s trade flows by using the gravity model. Turkey?s Customs Union agreement without becoming a member of EU provides a laboratory to researchers to test whether the agreement was significant enough to cause any deviation in Turkey?s trade flow. In the first part of the study, we shortly provide some descriptive statistics related to Turkey?s trade flows with EU to see whether EU has gained any weight in the flows. In the second part, we first develop a gravity model that econometrically designates the determinants of Turkey?s trade flows via panel data approach. Next, we use this equation to test the importance of EU countries in Turkey?s trade flow and whether the flow has been subject to a deviation after the Customs Union agreement. Our findings indicate that EU countries have always been important in Turkey?s trade flow and that Customs Union has not increased EU?s importance marginally in determining Turkey?s trade flow.