The role of color on the assessment of retail spaces: Restaurant atmospherics
Renklerin perakende mekanlarının değerlendirilmesindeki rolü: Restoran atmosferiği
- Tez No: 235625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN ERKİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, renklerin kullanıcıların restoranların atmosferik unsurlarını algılaması ve değerlendirmesi üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Üç farklı restoran tipi (düşük, orta ve yüksek kalitede) ve sekiz temel renk (mor, pembe, kırmızı, turuncu, kahverengi, sarı, yeşil ve mavi) kullanılarak bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırma, Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nden 96 öğrencinin katılımlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, renk seçimleri kullanıcı algılarının bazılarını etkilemiştir. Sonuçlara göre, genel olarak sıcak renkler soğuk renklerden daha çok tercih edilmiştir. Katılımcıların renk tercihleri sıcak renklere doğru kaydıkça fiyat beklentilerinde düşüş gözlenmiştir. Beklenenin aksine, bu çalışmada renk seçimleriyle ilgili cinsiyet farklılığı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to search the effects of color on user perception and evaluation of restaurant atmospherics. A case study was designed and done with three types of restaurant (lower class, middle class and upper class) using eight basic colors (purple, pink, red, orange, brown, yellow, green and blue). Undergraduate students of the Department of Interior Architecture and Environmental Design at Bilkent University participated in this research. According to the findings of the research, color preferences were effective on certain user perceptions. Results indicated that warm colors are preferred more than cool colors in general. It was found that participants associated lower prices more with warm colors. Contrary to the expectations, gender differences in relation to color preference were not found in this study.