Dokuz zamanlı Rumeli ile Ege yöresi sözlü halk ezgileri arasındaki etkileşim ve sonuçları
The interaction between nine-timed Rumelia and Aegean sea region oral folk melodies and results
  1. Tez No: 235648
  2. Yazar: ERKAN GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÇETİN KÖRÜKÇÜ, ÖĞR. GÖR. YÜCEL PAŞMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
?9 zamanlı Rumeli ve Ege sözlü halk ezgileri arasındaki etkileşim ve sonuçları? konulu çalışma iki yöre halkı arasındaki müzik etkileşimlerini ortaya koymak amacı ile seçilmiştir.Rumeli' de Türk varlığının tarihine, Rumeli Türklerinin kültürünü oluşturan unsurlara, balkan savaşları sırasında Anadolu'ya ve Ege bölgesine yapılan göçlere ve Ege bölgesinin illerine göçün nasıl dağıldığı, Ege halkı ve Ege'ye gelen Rumeli Türklerinin kültürel zenginliğe katkısı anlatılmıştır.Bu çalışmada dokuz zamanlı Rumeli ve Ege ezgilerinin Edebi yönü, karar sesleri, ezgi sonları, donanımları, ses sahası, dizisi, seyri, melodik ve ritmik varyantları incelenmiş, ortak ve farklı özellikler tespit edilmiştir.Bu belirlemeler sonucunda da iki yöre arasında, yukarıda sayılan unsurlar itibariyle farklılıktan çok benzerlikler ortaya çıktığı görülmüştür.Anahtar Kelimeler; Rumeli, Ege, Ezgileri, Türküleri, Müziği
Özet (Çeviri)
The work whose subject is ?The Interaction Between Nine-Timed Rumelia and Aegean Region Oral Folk Melodies and its Results? is chosen to display the interaction between this two regions? people.The history of Turkish existence in Rumelia, the elements constituting Rumelia Turkish culture, immigrations to Anatolia and Aegean Region during Balkanic War and how the immigration was scattered to cities of Aegean Region, Aegean people and the Rumeli?an Turkishs, who came to Aegean were narrated.In this study, the literary aspect of the melodies of Rumeli?an and Aegean with nine time, decision voices, melody ends, gears, voice field, seguence, progress, melodic and ritmic variants are investıgated, the same and different points are foundAs a result of these determinations, between the two neighbourhood, concerning the factors that are mentioned above, it has been understood that there are similarities more than differences.Key Wors : Rumelia, Aegean, Melody, Folksong, Music