Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Polikliniği'ne başvuran hastalarda depresif bulguların ve metabolik sendromun eş zamanlı görülme sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of cooccurance prevelance of depressive symptoms and metabolic syndrome in patients applied Dokuz Eylul University Faculty of Medicine, Family Medicine Department Outpatient Clinic
  1. Tez No: 386545
  2. Yazar: İLYAS ERKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Polikliniğimize başvuran hastaları farklı kılavuzlara göre metabolik sendrom tanısı alma ve depresif bulgulara sahip olma sıklığı, her iki durumun eş zamanlı görülme sıklığı yönünden değerlendirmek ve tanı, tedavi sürecine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız 01.12.2013-01.04.2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran, gönüllü bireylerin katılımıyla gerçekleşen kesitsel bir araştırmadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgiler ve depresif bulguların şiddetini belirlemeye yönelik olarak Beck Depresyon Ölçeğinden oluşan bir anket yüz yüze görüşme yöntemiyle araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Hastaların metabolik sendrom durumları Türkiye Endokrin ve Metabolizma Derneği Metabolik Sendrom kriterleri, National Chlosterol Education Programme ATP III ve International Diabetes Federation kılavuzlarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to evaluate the prevelance and coocurance of metabolic sydrome according to different guidelines and depressive symptoms in outpatient clinic of family medicine department to contribute the diagnosis and treatment period. Methods: Our cross-sectional study performed with informed participants applied Dokuz Eylul University Faculty of Medicine Family Medicine Department outpatient clinic in between 01.12.2013-01.04.2014. Questionnaire about demographical variables and Beck Depression Inventory scale used and performed by investigator with face to face interview. We diagnose metabolic syndrome according to The Society of Endocrinology and Metabolism of Turkey, National Cholesterol Education Programme ATP III and International Diabetes Federation guidelines.