İşletmelerden tüketicilere elektronik ticaret ve incelenmesi
A study of e-trade from businesses to consumers
  1. Tez No: 235651
  2. Yazar: ÖZLEM MEŞHUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde iletişimin geleneksel yöntemlerini yerine geçen İnternetin hızla kullanıcı sayısını artırması ticarette de yeni oluşumları ortaya çıkarmıştır. İnternetin özellikle son 20 yılda büyük artış göstermesi, ?küreselleşme? kavramını ortaya çıkarmış ve gerek işletmeler gerekse işletme ile müşteri arasındaki fiziki sınırları ortadan kaldırmıştır. Bu bağlamda elektronik ticaret, hem işletmeler hem de tüketiciler açısından hayatı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Aynı zamanda, elektronik ticaretin özellikle işletmeler açısından rekabette öne geçebilmek için çok büyük avantaj sağlaması, elektronik ticareti gündemin en önemli sıralarına oturtmuştur.Bu çalışmada elektronik ticaret kavramsal olarak açıklanmaya çalışılacaktır. Olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde durularak Türkiye'nin bu oluşumdaki yeri belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to the increase of the users of Internet that has reciprocated the traditional communication styles, new methods have appeared in commerce. Because of the major rise on Internet usage fort he last 20 years, the ?globalization? concept has been established and the physical borders have been disappeared for both inter business or business to consumer transactions. As a result of this, electronic commerce has made the things smoother for the organizations and consumers. Additionally, as the electronic commerce provides an important benefit in competency, it has become an important topic in today?s world.In this thesis, electronic commerce will be explained in a conceptual way. The advantages and the disadvantages of electronic commerce will be mentioned.