Doğu Anadolu bölgesindeki halayların müziksel çözümlenmesi
The musical analysis of halay (a kind of Anatolian folk dance) in Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 235673
  2. Yazar: EYLEM DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Doğu Anadolu Bölgesindeki Halayların Müziksel Çözümlenmesi'' konulu araştırmamızda, Tarihsel ve Betimsel yöntemler ile bu yöntemlerin seçilen tekniklerikuramsal ve uygulamalı olarak kullanılmış olup bunlar ışığında elde edilen bulgularsonucunda;1. Halayların müziksel çözümlenmesi sırasında faydalanılabilecek bir kaynak olan ezgikünyesi ile ezgi çözümleme yöntemi geliştirilmiştir.2. Araştırma süresince Türk Halk Müziği ve Türk Halk Oyunları alanında çalışmalardabulunan araştırmacıların eserlerinden yazılı kaynaklar olarak yararlanılmıştır. Bukaynaklar ışığında elde edilen bilgiler doğrultusunda açıklanması gereken terimlerintanımları yapılarak konular anlaşılır hale getirilmiştir.3. Yapılan araştırma sırasında oluşturulan künyeler ile ezgilere ait genel bilgilerinin bulunduğu bir şablon ortaya çıkartılmış olup; bu şablonun Türk Halk Müziğinin diğertürlerinde de kullanılabileceği göz önünde tutulmuştur.4. Seçilen Halay ezgilerinin çözümlemeleri yazılmış oldukları ölçü sayılarındaki sözcümlelerinden hareketle değil müzik cümlelerinden hareketle yapılarak, sözlü oyunezgilerinin çözümünde dikkat edilmesi gereken bu durum vurgulanmıştır.5. Yaptığımız çalışma sonunda ortaya çıkardığımız bulgularımız ve önerilerimiz bukonudaki çalışmalarını sürdürmekte olan araştırmacılarımızın yorumlarına vetartışmalarına açıktır.Bölge sınırı ve sayı sınırı getirerek yapmış olduğumuz araştırmamızın sonucundaçıkardığımız sonuçlar, genellenebilir özelliklere sahiptir. Türk Halk Müziğinin diğer türleriiçin de çözümleme yöntemi geçerli olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In our study of ?The Musical Analysis of halay (a kind of Anatolian folk dance) in EasternAnatolia Region?, historical and descriptive methods and selected techniques of thosemethods have been used both theoretically and practically. The results of the study are asfollowings:1. Melody identification and melody analysis method which are the resources that can beused during musical analysis of halay have been developed.2. During the study, we have investigated the written studies of researchers who havegood reputation in the fields of Turkish Folk Music and Turkish Folk Dance. Withreference to these studies, technical words are described and subjects have become clear.3. A pattern that includes general information about melody identifications and melodiesthat established during the study has been developed and it is considered that this patterncan also be used for other types of Turkish Folk Music.4. Analyses of chosen ?halay? melodies have been accomplished from musical sentencesrather than lyrics of measure numbers. The situation which should be considered in theanalysis of verbal folk dance melodies has been underlined.5. The results we have obtained and recommendations following the study we did on thetitle topic of our research shall be open to the comments and discussion of researchersworking on the subject.The results of the study which has been done in restricted numbers and regions can begeneralized. The analysis method can also be valid for other types of Turkish Folk Music.