Toplum merkezi çalışanlarının iş doyumları (Shçek örneği)
The job satisfaction of employees? at the community centers (sample of Shçek)
- Tez No: 235690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmada, T.C. Başbakanlık, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK) bağlı Toplum Merkezlerinde çalışanların iş doyumları araştırılmıştır.Çalışanların kişisel özelliklerinin iş doyumlarında bir etken olup-olmadığı ve çalışanların ?kadrolarının bulundukları yere? göre iş doyumları arasında anlamlı bir farklılık bulunup-bulunmadığı bu araştırmanın temel konusu olarak belirlenmiştir.Genel tarama modeli niteliğindeki bu araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, SPSS 15.0 bilgisayar programından yararlanılmış ve araştırma amaçlarına uygun düşen istatistiki teknikler (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, varyans analizi, tukey testi) kullanılmıştır.Araştırmada, çalışma evreninin tamamına ulaşılması amaçlanmıştır. Ülke genelinde faaliyet gösteren 67 Toplum merkezinin 59'undan dönüt alınmış ve merkezlerde çalışan 190 kişinin 163'ünden gelen anket sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmanın bazı önemli sonuçları şunlardır:- Çalışanların kişisel özelliklerinden ?unvan?, ?görev yapılan coğrafi bölge? ve ?SHÇEK'teki çalışma süresi? nin iş doyumlarında bir etken olduğu,- Kadrolarının bulunduğu yerlere göre çalışanlar arasında, iş doyumunun ?teftiş-denetim?, ?işin niteliği?, ?çalışma koşulları?, ?örgüt ortamı-yönetim? ve ?ücret-sosyal haklar? alt boyutlarında anlamlı farklılıklar olduğu,- En yüksek iş doyum düzeyinin; unvana göre ?öğretmen ve çocuk gelişimciler?, coğrafi bölgeye göre ?Ege Bölgesi çalışanları?, SHÇEK'teki çalışma süresine göre ?1-7 yıl arası çalışanlar? ve kadro durumuna göre ?kadrosuz olarak görev yapan meslek elamanları? tarafından hissedildiği,- Çalışanların genel anlamdaki iş doyumlarının ?normal? düzeyde olduğu ve iş doyum düzeyinin en yüksek olarak ?Çalışma Arkadaşları? boyutunda ve en düşük olarak da ?Ücret ve Sosyal Haklar? boyutunda hissedildiği saptanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, job satisfaction of the employees of community centers which are under General Directorate of Social Services and Child Protection Agency (SHÇEK) are examined.Whether the personal characteristics and the place of permanent staff of the employees had an impact on their job satisfaction was focused on this study.In this study which is a kind of general research model, survey technic was used. The data were analyzed according to SPSS 15.0 computer programme and some statistical techniques (frequency, percentage distribution, average, standard deviation, t-test, variance and tukey test) which are suitable to the aims of study were used.It was intended to reach the whole scope. Feedback was taken from 59 of 67 society centers and 167 of 190 employees? questionnaire results were evaluated. The important points of the study are as the following:- Some personal characteristics of employees like title, geographical region and their working period in SHCEK have an effect on their job satisfaction.- There are significant differences in the sub-dimensions of job satisfaction among employees in the sense of `inspection- control?, ` quality of the job?, `working conditions? , `organization -management? and `payment-social rights?.- Within the framework of title, job satisfaction was highly felt by teachers and pre-school teachers. Moreover, when the geographical region was taken into account, the level was high in Aegean region. In addition to these factors, this level was also high among employees whose working period was between 1-7 seven years and who are not on the permanent staff.- It was stated that employees? job satisfaction level was generally normal and it was determined that the peak level of the satisfaction was among colleagues, and the lowest level was in the dimension of payment and social rights.