Ankara ili genel liselerinde performansa dayalı denetimin uygulanmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers? opinions on application of performance based supervision in the public lycees in Ankara
  1. Tez No: 235691
  2. Yazar: SERPİL ÇİÇEK AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ili merkez ilçelerindeki genel liselerdegörev yapan ve 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılında performansa dayalıdenetim uygulamasına katılan öğretmenlerin bu uygulama ile ilgili görüşleriniortaya koymaktır.Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın verileri, Ankara iliBüyükşehir Belediye sınırları içindeki sekiz merkez ilçede 2005-2006 EğitimÖğretimyılında performansa dayalı teftiş geçiren 11 genel lisede görevyapan 297 öğretmenden oluşan çalışma grubundan elde edilmiştir.Araştırmanın verileri öğretmenler için geliştirilen anket aracılığı iletoplanmıştır. Veri toplama aracının geçerliliği faktör analizi ve Cronbach Alfakatsayısı ile hesaplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 14.0 paket programıylaanaliz edilmiştir. Analizde yüzde, frekans, t-testi, varyans analizi, ikilikarşılaştırmalar (post-hoc testler) ve Ki-Kare testi kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre, genel liselerde görev yapan öğretmenlerkendilerini değerlendirecek veri kaynaklarını, önem sırasına göre; ?okulmüdürü, öğrenciler, öğretmenin kendisi, müfettiş, aynı zümrede yer alanöğretmen ve veliler? şeklinde belirlemişlerdir. Öğretmenler, performansdeğerlendirmenin yılda bir kez yapılması yönünde görüş bildirmişlerdir.Performans değerlendirme uygulamasının amaç ve felsefesinin uygulamayakatılan öğretmenler tarafından benimsenmediği ve anlaşılmadığı sonucunaulaşılmıştır. Öğretmenler, performans değerlendirme ve sonuçları ile ilgiliyeterli bilgiye sahip olmadıkları yönünde görüş bildirmişlerdir. Erkeköğretmenler performans değerlendirmenin amaç ve felsefesi ve sonuçları ileilgili ifadelere kadın öğretmenlere göre daha çok katılmışlardır. Kıdemarttıkça öğretmenlerin performans değerlendirmenin amaç ve felsefesinekatılımları artmıştır. Lisans mezunu öğretmenler yüksek lisans mezunuöğretmenlere göre performans değerlendirmenin uygulanma biçimine dahaçok katılmışlardır. Öğretmenler; mesleki çalışmalarına ilişkin belgelerindeğerlendirmede kullanılmasını; performansı değerlendirecek verikaynaklarını (müfettiş, okul müdürü, zümre öğretmeni, öğretmenin kendisi,öğrenci, veli, öğrenci başarısı, meslek bilgisi testi, mesleki etkinlikler vb.)kendilerinin seçebilmesini; değerlendirmenin, göreve yeni başlayanöğretmenler ile kıdemli öğretmenler için farklı ölçütler esas alınarakyapılmasını; değerlendirme sonuçlarının öğretmenin hizmet içi eğitimealınmasında kullanılmasını ve yüksek performans gösteren öğretmenlere yurtdışı görevlendirmelerde öncelik tanınmasını önermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the opinions of teachers,who had the experience of performance based supervision during 2005-2006academic year in public lycees, about the application of performance basedsupervisionSurvey method was used in this research. Data of the search wereobtained from the research group of 297 teachers working in 11 generallycees placed in central districts in the borders of Ankara MetropolitanMunicipality.The data of the research were obtained by a questionnaire which wasdeveloped for teachers. Validity and reliability of the questionnare wascalculated with factor analysis and Cronbach Alpha coefficient. The dataobtained was analyzed via SPSS 14.0 software. Percentage, frequency, ttest,analysis of variance, post-hoc tests and Chi-Square test.According to findings of the research, public lycee teachersdetermined the data sources who will evaluate them, in order of importanceas; school principal, students, self evaluation, supervisor, peer evaluationand parents. In the opinion of the teachers, performance evaluation shouldbe applicated once a year. The teachers don?t believe and assimilate thepurpose and philosopy of performance evaluation. In the opinion of theteachers they don?t have enough information about the performanceevaluation and the results of it. In the reseach group men participate in theopinions about the purpose and philosopy of performance evaluation and itsresults more than women. More experienced teachers believe the purposeand philosopy of performance evaluation more than low experiencedteachers. Graduated teachers join the opinions about the application ofperformance evaluation more than the post graduated teachersAccording to teachers professional activities should be taken intoconsideration in evaluations and teachers should determine their own datasources which will be used for their performance evaluation. Teacherssuggested that novice and tenured teachers should be evaluated accordingto different criterion, the results of the evaluation can be used for in servicetraining and the teachers who showed high performance should have priorityfor the appointment in a foreign country.