Bilişsel davranışçı yaklaşımla bütünleştirilen hobiterapi uygulamasının bir eğitim kurumunun örgüt depresyonu üzerindeki etkisi
The effect of hobby therapy practice, which is integrated with cognitive - behavioral approach, on organization depression of an education institution
  1. Tez No: 235701
  2. Yazar: SEVGİ SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilişsel davranışçı yaklaşımla bütünleştirilenhobiterapi uygulamasının bir eğitim kurumundaki eğitimcilerin örgütdepresyonu üzerindeki etkisini araştırmaktır.Örgüt depresyonunu ölçmek için, araştırmacı tarafından ?ÖrgütDepresyonu Ölçeği? geliştirilmiştir. Örgüt Depresyonu ölçeğini geliştirmek içinönce örgüt depresyonu konusundaki literatür incelenmiş ve örgüt depresyonutanımlanmıştır. İkinci aşamada 55 maddelik bir madde havuzuoluşturulmuştur. Yedi uzmanın görüşleri sonunda 55 madde 45 maddeyeinmiştir. 45 maddelik taslak form Ankara ili merkezi ve Gölbaşı ilçesinde farklıokullarda çalışan 300 öğretmene uygulanmıştır. Açımlayıcı faktör analizisonucunda ?Örgüt Depresyonu Ölçeği? maddeleri .30'un altında değer veren3 madde ölçekten çıkartılmış, geriye kalan 42 madde tek faktör altındatoplanmıştır. Ölçeğin geçerlik çalışması Maslach Tükenmişlik Envanteri ileyapılmıştır. Ölçeğin Cronbach-Alpha ve test tekrar test yöntemiylegüvenirliğine bakılmıştır. Örgüt Depresyonu Ölçeği'nin geçerli ve güvenilirolduğu sonucuna varılmıştır.Deneysel çalışma yapabilmek için Ankara ilindeki iki okul adına izinalınmıştır. Bu okullardan hangisinin deney, hangisinin kontrol grubu olacağıtesadüfî olarak belirlenmiştir. Rıdvan Ege Anadolu Lisesi deney grubuolurken, Resulzade Anadolu Lisesi kontrol grubu olmuştur. Deney grubuna 6haftalık, bilişsel davranışçı yaklaşımla bütünleştirilen hobiterapi uygulanırken,kontrol grubuna 3 hafta sınıf yönetimi konusunda bilgi verilmiştir. Deney grubu22, kontrol grubu 20 öğretmenden oluşmuştur. Çalışma öncesinde,sonrasında ve iki ay sonra her iki gruba da Örgüt Depresyonu Ölçeğiuygulanmıştır.Deneysel işlem sonucunda elde edilen bulgular, ?karışık desenler içinvaryans analizi? yöntemi ile incelenmiştir. Bilişsel davranışçı yaklaşımlabütünleştirilen hobiterapi uygulamasının öğretmenlerin örgüt depresyonudüzeyini düşürmede etkili olduğu ve bu etkinin iki ay sonra da devem ettiğisonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları, bilişsel davranışçı yaklaşım veHobiterapinin depresyona etkisi ve örgüt depresyonu konusundaki literatürdikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of hobby therapypractice, which is integrated with cognitive-behavioral approach, onorganization depression of an education institution.The Organisation Depression Scale was developed to measureorganisation depression by the researcher. In order to develop theOrganization Depression Scale (ODC), firstly the literature search wasconducted on organisation depression and it was described. Second, theitem pool, including 55 items,was formed. By the opinions of the sevenspecialists, item numbers were reduced from 55 to 45 items. The 45 itemdraftscale form was applied to the teachers who have been working invarious schools in Ankara city center and Gölbaşı township. As a result of theexplanatory factor analysis, three items which their values are under .30were extracted and the remaining 42 items were clustered in one factor. Thevalidity of the scale was conduct with the Maslach Burnout Inventory. Thereliability of the scale was determined with the cronbach-alpha and test-retestanalysis. It was concluded that the ODS is validity and reliable.The permission was obtained to conduct the experimental study in twoschools in Ankara. Which school would be experimental or control group wasdetermined at random. While Rıdvan Ege Anatolian high school wasexperimental group and Resulzade Anatolian high school was control group.The six-week hobby therapy practice, which is integrated with cognitivebehavioralapproach, was applied to the experimental group and theknowledge on class management was given to the control group for threeweeks. The experimental group consisted of 22 teachers while the controlgroup consisted of 20 teachers. The ODS was applied before and after thestudy and also was applied to all two groups after two months. The findingswere examined using the variance analysis for mixed design. It wasconcluded that the hobby therapy practice, which is integrated with cognitivebehavioralapproach, are effective in reducing depression level and its effectlasted after two months. The findings were discussed considering theliterature on cognitive-behavioral approach and on effects of hobby therapypractice on depression and organisation depression.