Anne çocuk ilişkisini oyunla geliştirme eğitiminin anne çocuk etkileişim düzeyine etkisi
The effects of the training program in improving mother-child relationship through play on mothers? interaction levels
- Tez No: 235700
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu arastırmanın amacı, arastırmacı tarafından uyarlanan ?Anne Çocukiliskisini Oyunla Gelistirme Egitiminin?, 4-6 yas arasında çocugu olan annelerinçocukları ile etkilesim düzeyi üzerindeki etkisini incelemektir. Arastırma, deney,plasebo ve kontrol gruplu ön-test, son-test ve izleme modeline dayalı deneyselbir çalısmadır.Arastırmada, Ankara ilinde, üst sosyo ekonomik düzeydeki 27 gönüllüanne yer almıstır.Arastırmada veriler Çocuk Anababa iliski Ölçegi, Anababa Çocuk OyunKayıt Kodlama Formu, Annelerin çocukları ile iliskilerini anlattıklarıkompozisyonlar ve egitim programını degerlendirdikleri odak grup görüsmekayıtlarından elde edilmistir.Deney, plasebo ve kontrol grubuna Çocuk Anababa iliski Ölçegi ön ve sontest olarak verilmis, son testlerde, deney, plasebo ve kontrol grubuna çocuklarıile iliskilerini anlatan bir sayfalık yazı yazmaları istenmistir. Ayrıca egitimöncesinde ve sonrasında deney ve plasebo gruplarının anne çocuk oyunlarıvideo kamera ile kaydedilmistir. Bunun yanında deney grubundaki anneler ileyapılan odak grup görüsmesinde egitim programını degerlendirmeleri videokamera ile kaydedilmistir. izleme ölçümünde deney, plasebo ve kontrolgrubundaki annelere Çocuk Anababa iliski Ölçegi egitimin tamamlanmasındanve son test uygulamasından 3 ay sonra uygulanmıstır.Uygulanan deneysel islemin sonunda Çocuk Anababa iliski Ölçegindenve Anababa Çocuk Oyun Kayıt Kodlama Formundan elde edilen bulgularınanalizinde Kruskall Wallis, Mann Whitney U ve Wilcoxon Testi kullanılmıstır.Annelerin çocukları ile iliskilerini anlattıkları yazılar, içerik analiziyöntemlerinden kategorisel analiz ile annelerin egitim programınıdegerlendirdikleri kayıtlar ise betimsel analiz teknigi ile yorumlanmıstırDeney, plasebo ve kontrol gruplarına yapılan analizler sonucunda deneygrubundaki annelerin çocukları ile iliskisindeki gelisme anlamlı bulunmustur.Sonuçlar ?Anne Çocuk iliskisini Oyunla Gelistirme Eğitiminin? anneçocuk iliskisi üzerindeki etkisi ile ilgili literatür dogrultusunda tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the ?Training Program inImproving Mother-Child Relationship Through Play?, which was adapted by theresearcher, on the interaction between mothers and their 4-6 year old children.It is an experimental study based on the pretest, posttest, follow-up test modelwith experimental, placebo and control groups.The study was conducted in Ankara, with the voluntary participation ofupper socio-economic level 27 mothers.The data used in the study was obtained using Parent-Child RelationshipScale, Parent-Child Play Recording Coding Form, compositions in whichmothers described the relationships between themselves and their children,and video-recordings of interviews during which the mothers evaluated thetraining program.Kruskall Wallis, Mann Whitney U and Wilcoxon Tests were used inanalyzing the findings obtained from the Parent-Child Relationship Scale andthe Parent-Child Play Recording Coding Form. The compositions written bymothers about their relationships with the children were analyzed by using thecategorical analysis method of content analysis, and the video-recordingswhere mothers evaluated the training program were studied with thedescriptive analysis technique.As a result of the analyses performed in all three groups, a meaningfulimprovement was seen in the relationships of mothers in the experimentalgroup with their children.These results have been discussed in light of the existing literatureabout the effects of ?Training Program in Improving Mother-Child RelationshipThrough Play? on the relationships of the mother and child.