İlköğretim okulu yöneticilerinin liderlik stilleri ile karar verme stilleri arasındaki ilişki
The relationship between leadership styles and decision making styles of primary school administrators
- Tez No: 235725
- Danışmanlar: PROF. DR. İNAYET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, yönetici ve öğretmen görüşlerine göre, ilköğretimokul yöneticilerinin liderlik stilleri ile karar verme stillerini ortaya koymak ve buiki stil arasındaki ilişkinin düzeyini yönetici ve öğretmen görüşlerine görebelirlemektir. Tarama modelinde ve nicel yöntem ile yapılan bu araştırmanınhedef evrenini Türkiye'deki yedi coğrafi bölgede 21 il merkezinde bulunankamu ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen ve yöneticileroluşturmaktadır. Araştırmaya, ilköğretim okullarında görev yapan 404ilköğretim okulu yöneticisi ve 401 öğretmen olmak üzere toplam 805 kişikatılmıştır.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından geliştirilen ?Liderlik StiliÖlçeği? ve dilimize uyarlaması daha önce yapılan ?Karar Verme Stili Ölçeği? iletoplanmıştır. Ölçeklerin çoğaltılması ve uygulama aşamasında Milli EğitimBakanlığı Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığından (EARGED)destek alınmıştır. Yönetici ve öğretmenlerin okul yöneticilerinin liderlik stillerive karar stillerine ilişkin görüşlerinin cinsiyete göre anlamlı bir şekildefaklılaşıp farklılaşmadığına ilişkin çözümleme için t testi; eğitim durumu,çalışılan süreye ve bölgeye göre değişip değişmediğine ilişkin çözümleme içinKruskal Wallis ve Mann-Whitney U testi, kıdeme ve illerin sosyo-ekonomikdurumuna göre değişip değişmediğine ilişkin çözümleme için varyans analizi(ANOVA) yapılmıştır.Yöneticilerin görüşlerine göre, yöneticilerin dönüşümcü liderlik stili ilesezgisel karar verme stili arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Ancak, yöneticileregöre, yöneticilerin dönüşümcü liderlik stili ile bağımlı ve rasyonel karar vermestili arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki; dönüşümcü liderlik stili ile kaçınmacıve ani karar verme stili arasında negatif ve anlamlı bir ilişki vardır.Öğretmenlerin görüşlerine göre, yöneticilerin dönüşümcü liderlik stili ilesezgisel, bağımlı ve rasyonel karar verme stilleri arasında pozitif ve anlamlı birilişki; ani karar verme stili ile negatif ve anlamlı bir ilişki vardır. Öğretmenleringörüşlerine göre, yöneticilerin dönüşümcü liderlik stili ile kaçınmacı kararverme stili arasında anlamlı bir ilişki yoktur.Yöneticilerin görüşlerine göre, yöneticilerin sürdürümcü liderlik stili ilekaçınmacı karar verme stili arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Ancak,yöneticilere göre, yöneticilerin sürdürümcü liderlik stili ile sezgisel, bağımlı,kaçınmacı ve rasyonel karar verme stili arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkivardır. Öğretmenlerin görüşlerine göre, yöneticilerin sürdürümcü liderlik stili ilesezgisel, bağımlı, kaçınmacı, ani ve rasyonel karar verme stilleri arasındapozitif ve anlamlı bir ilişki vardır.Yöneticilerin görüşlerine göre, yöneticilerin başıboş liderlik stili ilebağımlı karar verme stili arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Ancak, yöneticileregöre, yöneticilerin başıboş liderlik stili ile sezgisel, kaçınmacı, ani ve rasyonelkarar verme stili arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Öğretmenleringörüşlerine göre ise, yöneticilerin başıboş liderlik stili ile sezgisel, bağımlı,kaçınmacı, ani ve rasyonel karar verme stilleri arasında pozitif ve anlamlı birilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to find out the relationship betweenleadership styles and decision making styles of primary school administratorsaccording to views of administrators and teachers; and to determine the levelof this relationship between two styles. This research was performed by surveymodel and quantitative methods. The sample of the research consists ofteachers and administrators of public elementary schools in 21 city centres of7 regions. As a total of 805 people, including 404 elementary schooladministrators and 401 teachers participated in the research.Data for the study was collected through ?The Leadership StyleQuestionnaire? which was developed by the researcher and ?The DecisionMaking Style Questionnaire? which had been adapted to Turkish before. Thecopying and implementing processes of the research were supported byEducational Research and Development Presidency of Ministry of NationalEducation.According to views of the administrators, there is no correlation betweenadministrators? transformational leadership style and intuitive decision makingstyle. But, there is a signifficant and positive correlation betweenadministrators? transformational leadership style and dependent and rationaldecision making style; and there is a signifficant and negative correlationbetween transformational leadership style and avoidant and spontaneousdecision making style.According to views of the teachers, there is a signifficant and positivecorrelation between administrators? transformational leadership style andintuitive, dependent and rational decision making style. Also there is asignifficant and negative correlation between administrators? transformationalleadership style and spontaneous decision making style. According to views ofthe teachers there is no signifficant correlation between administrators?transformational leadership style and avoidant decision making style.According to views of the administrators, there is no signifficantcorrelation between administrators? sustainable leadership style and avoidantdecision making style. But there is a signifficant and positive correlationbetween administrators? sustainable leadership style and intuitive, dependent,avoidant, spontaneous and rational decision making style.According to views of the administrators, there is no signifficantcorrelation between administrators? laissez-faire leadership style anddependent decision making style. But there is a signifficant and positivecorrelation between administrators? laissez-faire leadership style and intuitive,dependent, avoidant, spontaneous and rational decision making style