Power and pressure in Charles Dickens's the Pickwick papers and Hard times: A foucaultian approach
Charles Dickens?ın The Pickwick Papers and Hard Times adlı eserlerinde güç ve baskı: Foucault?nun yaklaşımı ışığında
  1. Tez No: 235730
  2. Yazar: BERNA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALEV BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
On dokuzuncu yüzyılda çok etkili olan Endüstri Devrimi, özellikle İngiltere'de, yaşam veçalışma koşullarıyla beraber kurumların işleyişini de değiştirmiştir. Ülke, serbest ticaretsayesinde sanayi kollarında elde edilen üretim bakımından büyük bir ilerlemeye tanıklık etmişolsa bile, savunmasız insanlar üzerinde baskı uygulayan ve onları insanlıktan çıkaran varlıklısanayiciler ile yoksul kesim arasındaki eşitsizlik sebebiyle, güçsüz sınıfın durumu kötüyegitmiştir. Böylece, hızlı üretim sürecine ve makinelerin süratli işleyişine ayak uydurabilmekiçin uygulanan, uzun çalışma saatleri nedeniyle fabrika işçilerine eziyet veren, bunaltıcı vemekanik bir uygulama, yardımlaşmaya dayalı tarımsal iş alanındaki eski alışkanlıkların yerinialmıştır. Güç sahibi olma ve verimliliği arttırma takıntısı sadece bu fabrika sahipleri arasındadeğil, aynı zamanda çocuklar üzerinde güçlerini kötüye kullanan ve onları aşırı disiplin ileitaatkar bireyler haline getiren eğitimciler arasında da hakimdi. Ayrıca, Victoria dönemikadınları da, kendilerinin sosyal yaşama katılmalarını engelleyen şiddetli denetimden zarargörmüştür.Bu dönemde, İngiliz yazar Charles Dickens, toplum içinde gözetleme altında olan işçiler,öğrenciler ve kadınların mecazi anlamdaki mahkumiyetlerini ve İngiliz mahkumların Victoriahapishanelerindeki gerçek tutukluluklarını, The Pickwick Papers (1836-37) ve Hard Times(1854) adlı romanlarıyla beraber, diğer eserlerinde de, yansıtmıştır. Bu bağlamda, Fransızeleştirmen Michel Foucault'nun güç, gözetim kavramı ile Jeremy Bentham'ın hapishanemodeli ?Panopticon? hakkındaki yorumu, Victoria dönemindeki uygulamalar ilebağdaştırılabilmektedir.Bu tezin amacı, Dickens'ın iki romanını, Jeremy Bentham'ın ?Panopticon? anlayışınıFoucault'nun yeniden ele alışı çerçevesinde incelemek ve Foucault'nun fikirleriniDickens'ın The Pickwick Papers ve Hard Times adlı eserlerine uygulamaktır.Bununla beraber, bu tezde değerlendirilen başka bir konu ise, bireyleri eğitmek, üretim vedüzeni sağlamak amacıyla uygulanan Foucault'nun güç anlayışının, Victoria dönemindeolumsuz bir kuvvet kavramına dönüşmüş olmasıdır. Bu sebeple, on dokuzuncu yüzyılİngiltere toplumundaki güç ve baskı, Foucault'nun güç ve disiplin anlayışı ışığında,Dickens'ın bu iki romanında tartışılacaktır.Anahtar sözcüklerCharles Dickens, The Pickwick Papers, Hard Times, Michel Foucault, Panopticon, VictoriaToplumu, Eğitim Kurumları, Cinsiyet Konusu, Fabrika Sistemi, Gücün Baskısı
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution, which had a great impact in the nineteenth-century, especially inEngland, changed the workings of institutions as well as the living and working conditions.Even if the country witnessed great progress in terms of the production in the industrial unitsowing to the free market economy, the situation of the powerless worsened due to theinequality between the poor and the wealthy industrialists, who imposed pressure upon thesehelpless beings and dehumanized them. Thus, the old habits of the rural trade based oncooperation were replaced by an oppressive mechanical one depressing the factory labourersbecause of its tiring hours of working applied to catch up with the rapid process of fabricationand the speedy operating of machines. The obsession with holding power and increasingefficiency was very dominant among not only these factory owners but also educators whoabused their power on the children and made them obedient creatures with intense discipline.Furthermore, the Victorian women also suffered from excessive control, which preventedthem from participating in social life.In this age, Charles Dickens reflected, in The Pickwick Papers (1836-37) and Hard Times(1854), as well as in his other writings, the metaphorical imprisonment of labourers, studentsand women in English society under surveillance and the real incarceration of the Englishprisoners in Victorian prisons. In this sense, the French critic Michel Foucault?s concept ofpower, surveillance and his understanding of Jeremy Bentham?s prison-like structure?Panopticon? can be correlated with the practices in the Victorian era.The aim of this thesis is to analyze Dickens?s two novels in the light of Foucault?s reconceptializationof Bentham?s `Panopticism?, and to apply Foucault?s concepts toDickens?s The Pickwick Papers and Hard Times. Moreover, what is also studied in this thesisis that Foucault?s power exercised to train the individual, to create productivity and orderturns out to be a negative force in the Victorian period. Therefore, the power relations andoppression in the nineteenth-century English society will be discussed in these two works ofDickens through Foucault?s understanding of power and discipline.Key wordsCharles Dickens, The Pickwick Papers, Hard Times, Michel Foucault, Panopticon, VictorianSociety, Educational Institutions, Gender Issue, Factory System, the Pressure of Power