Klarnet sanat dalında eğitim süreci
Education process in area of clarinet arts
  1. Tez No: 235746
  2. Yazar: ANIL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA ULUDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde; üflemeli çalgılar ailesinin bir üyesi olan klarnetin çeşitleri,mekanizmasının özellikleri, üfleme pozisyonu ve nefes kullanımının önemivurgulanmıştır. Klarnet temel eğitim sürecinde, eğitimin hızla ilerlemesineneden olacak parmak pozisyonlarının kullanılması, çalışma yöntemleri vealıştırmaları verilmiştir. Klarnet eğitiminin başarısının artırılmasında,öğrencilerin yetiştirilmesinde büyük bir önemi olan öğretmenlerin müzikbilgisine, teorik ve icra hazırlığına, öğrencilere uygun repertuvar ve teknikseçimine bağlı olan bu süreci sağlayan öğretmen rolünün önemivurgulanmıştır. Eğitimde kişilik gelişmesi sırasında bilinçli yönlendirmelerle,klarnet sanatçısı yetiştirilmesiyle ülkemiz müzik yaşamına katkısağlayabilmenin yolları anlatılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, kinds, features of contrivance, blowing position and theimportance of usage of the breath of clarinet, a member of woodwindinstrument?s family, is going to be focused on. In the basic training process,using the position of the fingers that will cause the training to move on fast,the methods and exercises of training is going to be presented. Theimportance of the role of the teacher in the improvement of success of theclarinet training, the great role in the training of the students, the teacher?sknowledge of music and their preparations for fulfilment and their preferenceof the appropriate and thecnical process, is going to be presented. Ways tocontribute to the music life in our country with the personality developmentand consicously orientation and raising appropriate clarnists in the end areoffered.