Türk müziği sol klarnet eğitimine yönelik başlangıç düzeyi öğretim programı tasarısının öğrencilerin çalma becerisine etkisi
The effect of beginner level curriculum design for Turkish music g clarinet education on students' playing skills
  1. Tez No: 834612
  2. Yazar: UFUK SOPAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZDEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma Türk müziği sol klarnet eğitimini bilimsel ve metodolojik bir temelde inceleyerek, mevcut seviyeden daha ileri ve verimli bir düzeye taşıyabilecek eğitim-öğretim içeriği oluşturabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan literatür incelemesi sonucunda, Türk müziği sol klarnet eğitimi için mevcut ve yaygın bir öğretim programının bulunmadığı tespit edilmiş ve bu doğrultuda dört alan uzmanıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Mülakatlardan elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Uzman görüşlerinden elde edilen ihtiyaç analizi verileri ve kişisel gözlemler ile araştırmanın amacı doğrultusunda Türk müziği sol klarnet için mesleki müzik eğitim kurumlarında yürütülebilecek bir başlangıç düzeyi öğretim programı tasarısı hazırlanmıştır. Oluşturulan başlangıç düzeyi öğretim programı tasarısı toplam dokuz ünite ve kırk üç konudan oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı birinci sınıfta okumakta olan ve bireysel çalgısı klarnet olan üç öğrenci oluşturmaktadır. Deneysel boyutta, başlangıç düzeyinde üç öğrenciye yirmi sekiz haftalık hazırlanan öğretim programı tasarısı uygulanmış, teorik bilgi testleri ve performans testleri ile sınama-ölçme süreçleri gerçekleştirilmiştir. Performans testlerinden elde edilen veriler üç alan uzmanı tarafından, belirlenen 5'li Likert ölçeğine bağlı değerlendirilmiştir. Ardından, her bir ünite için belirlenen teorik bilgi testlerinin ve performans testlerinin ağırlıklı ortalamaları hesaplanarak başarı puanları bulunmuştur. Araştırmada öğretim programı tasarısının oluşturulması aşamasında nicel ve nitel yöntemlerden; öğretim programının tasarısının sınanmasındaki deneysel aşamada ise nicel yöntemlerden istifade edilmiştir. Çalışmanın deneysel boyutunda, zaman dizisi (time series) modeli (yarı-deneme modeli) ve tek grup son test modeli uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ise hazırlanan Öğretim Programı Tasarısı ünitelerinin ortalama başarı puanları 81-100 puan aralığında, öğrencilerin ünitelere göre ortalama başarı puanları ise 90,27 - 94,44 aralığında tespit edilmiştir ve böylelikle programın başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to examine Turkish music G clarinet education on a scientific and methodological basis and to create educational content that can move it from the current level to a more advanced and productive level. As a result of the literature review, it was determined that there is no existing and widespread curriculum for Turkish music G clarinet education and in this direction, semi-structured interviews were conducted with four field experts. The data obtained from the interviews were analyzed and evaluated using content analysis method. With the needs analysis data obtained from expert opinions and personal observations, an initial level curriculum design for Turkish music G clarinet that can be carried out in vocational music education institutions was prepared in line with the purpose of the research. The initial level curriculum design consists of a total of nine units and forty-three subjects. The study group of the research consisted of three students who were studying in the first grade of Tekirdağ Namık Kemal University Turkish Music State Conservatory and whose individual instrument was clarinet. In the experimental dimension, the teaching program design prepared for twenty-eight weeks was applied to three students at the beginner level, and testing and measurement processes were carried out with theoretical knowledge tests and performance tests. The data obtained from the performance tests were evaluated by three field experts based on a 5-point Likert scale. Then, achievement scores were found by calculating the weighted averages of the theoretical knowledge tests and performance tests for each unit. In the study, quantitative and qualitative methods were used in the process of creating the curriculum design and quantitative methods were used in the experimental phase of testing the curriculum design. In the experimental dimension of the study, time series model (quasi-experiment model) and single group post-test model were applied. As a result of the research, the average achievement scores of the units of the curriculum design were determined in the range of 81-100 points, and the average achievement scores of the students according to the units were determined in the range of 90.27 - 94.44, and thus it was concluded that the program was successful.