Türk klarnet okulu'nun gelişimi, temsilcileri ve Türkiye'de müzik alanındaki çalışmaları
The development of the turkish clarnet school, its representatives and its work in the field of music in Turkey
- Tez No: 757616
- Danışmanlar: DOÇ. NACİ ÖZGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'de klarnet alanında benzer görüşe sahip ve benzer özellikler taşıyan klarnet sanatçılarının oluşturduğu Türk Klarnet Okulu adı verilen oluşum, temsilcileri ve çalışmalarıyla birlikte incelenmiştir. Her ne kadar Türk klarnet icracılarıyla ilgili daha önceden bazı incelemeler yapılmış olsa da bulunan kaynaklarda görüldüğü kadarıyla bir çalgı okulu (ekolü) olarak inceleme yapılmamış ve bu çalışmalarda birçok önemli klarnet sanatçısı hakkında bilgi yer almamıştır. Bu çalışma içerisinde dünyada ve Türkiye'de klarnetin gelişimi, sistemleri, klarnet sanatçıları ve onları etkileyen kurum ve kişiler anlatılmış, diğer ulusal klarnet okulları ile Türk Klarnet Okulu'nun kendine özgü özellikleri açıklanmış ve karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte klarnet okulu temsilcisi müzisyenlerin hayatları, eserleri ve sanat alanındaki çalışmaları yer almıştır. Bu çalışma, kaynaklarda bulunabilmiş batı müziği icra eden ve vefat etmiş olan klarnet sanatçılarıyla sınırlı tutulmuştur. Türkiye'de birçok şehirde Türk Klarnet Okulu içerisinde yer alabilecek ve ülkede klarnetin gelişiminde emeği geçen klarnet sanatçılarının var olabileceği bilinmekle birlikte tez içerisinde kaynaklarda ulaşılabilinen bilgiler ışığında İstanbul ve Ankara şehirlerindeki gelişmeler yer almaktadır. Çalışmanın giriş ve yöntem bölümler sonrasında yer alan bulgular ve yorum isimli üçüncü bölümünde klarnet çalgısı hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamak amacıyla kısa teknik ve tarihsel bilgiler ile günümüzde kullanılan başlıca klarnet sistemlerinin açıklandığı bulgular bulunmaktadır. Sonrasında çalgı okulu veya ekolü kavramı, ulusal çalgı okullarının klarnet çalım özellikleri, çalışmaları ve önemli temsilcileriyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Bir sonraki başlık altında Cumhuriyet Öncesi ve Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye'de Türk Klarnet Okulu'nu etkileyen batı müziği ile ilgili çalışmalar, okul temsilcilerinin doğrudan ilişkili olduğu kurumlar ve kişilerle ilgili bilgiler bulunmaktadır.Türkiye'de yaşanan sanatsal gelişmelerle ilgili bulguların sonrasında klarnetin Osmanlı'da kullanılması ve günümüze kadar çalım ve eğitim özellikleri yer almaktadır. Türk Klarnet Okulu'nun oluşumu ve gelişimi konusu, temsilcilerin hayatları ve eserlerindeki klarnet yazımına ilişkin örneklerle birlikte incelenmiştir. Türkiye'de sanatın farkı dallarında faaliyet gösteren Türk Klarnet Okulu temsilcilerinin katkıları da bu bölümde bulunmaktadır. Sonuç kısmında Türk Klarnet Okulu'nun bir çalgı okulu olarak özellikleri, diğer ülke klarnet okullarıyla karşılaştırılması, okul temsilcisi müzisyenlerin Türkiye'de klarnet ve sanata katkıları, bulgular ışığında ve yorumlarla ele alınarak bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the formation called Turkish Clarinet School, which was formed by clarinetists with similar views and characteristics in the field of clarinet in Turkey, was examined together with its representatives and works. Although there have been some previous studies on Turkish clarinet players, as it can be seen in the sources found, it has not been studied as an instrument school and there is no information about many important clarinetists in these studies. In this study, the development of the clarinet in the world and in Turkey, its systems, clarinetists and the institutions and people who influenced them were explained, and the unique features of other national clarinet schools and the Turkish Clarinet School were explained and compared. In addition, the lives, works and works of the musicians who are representatives of the clarinet school took place. This study has been limited to the deceased clarinetists who performed western classical music that could be found in the sources. Although it is known that there may be clarinetists who can take part in the Turkish Clarinet School in many cities in Turkey and who contributed to the development of the clarinet in the country, the thesis includes the developments in the cities of Istanbul and Ankara in the light of the information available in the sources. In the second part of the study, named findings and comment, after the introduction, there are short technical and historical information and the findings of the main clarinet systems used today in order to provide information about the clarinet instrument. Afterwards, there is information about the concept of instrument school or school, the clarinet playing characteristics of national instrument schools, their studies and important representatives. Under the next title, there are studies on western classical music that influenced the Turkish Clarinet School in Turkey in the Pre-Republican and Republican Periods, and information about the institutions and people with whom the school representatives are directly related and its playing and training features until today. The subject of the formation and development of the Turkish Clarinet School has been examined together with the representatives' lives and examples of clarinet writing in their works. The contributions of the representatives of the Turkish Clarinet School operating in different branches of art in Turkey are also included in this section. In the conclusion part, the characteristics of the Turkish Clarinet School as an instrument school, its comparison with the clarinet schools of other countries, the contributions of the school representative musicians to the clarinet and art in Turkey are discussed in the light of the findings and comments, and a result is tried to be reached.