Algılanan kurumsal vatandaşlığın duygusal bağlılık üzerindeki etkisi: Rusya Federasyonu'nda bir uygulama
The impact of employee perception of corporate citizenship on affective commitment: An investigation in Russian Federation,
  1. Tez No: 235766
  2. Yazar: GULNAZ FAKHREEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, işgörenlerin algıladıkları kurumsal vatandaşlığın (KV), duygusal bağlılıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca bu çalışmada, KV -duygusal bağlılık ilişkisinin, cinsiyet ve örgüt büyüklüğüne göre bir fark gösterip göstermediği ve bazı örgütsel (örgüt büyüklüğü), kişisel (cinsiyet, yaş, örgütte çalışma süresi) özelliklerin duygusal bağlılık üzerindeki olası etkileri de inceleme kapsamına alınmıştır. Araştırma, Rusya Federasyonu'nun Kazan şehrinde bulunan ikisi büyük, ikisi orta ölçekli olmak üzere dört tane yerel işletmenin farklı düzeylerinde çalışan toplam 224 işgören üzerinde uygulanmıştır.Araştırmanın sonuçları, algılanan KV'ın, duygusal bağlılığı etkilediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, KV'ın her boyutunun (ekonomik, yasal, ahlaki ve ihtiyari), duygusal bağlılık üzerindeki etkisinin bir önceki boyuta göre daha güçlü olduğu dikkat çekmiş, böylece duygusal bağlılığı en çok KV'ın ihtiyari boyutunun etkilediği saptanmıştır. KV'ın tüm alt boyutları ile duygusal bağlılık arasındaki ilişki, kadın çalışanlar için daha güçlü çıkmış ve en büyük fark KV'ın ihtiyari boyutu ile duygusal bağlılık arasında görülmüştür. Ayrıca, çalışmada KV - duygusal bağlılık ilişkisinin orta ölçekli işletmeler için daha güçlü olduğu dikkat çekmiştir. Diğer yandan, örgüt büyüklüğü, cinsiyet, yaş ve örgütte çalışma süresinin duygusal bağlılık üzerindeki olası etkileri incelendiğinde, sonuçlar, sadece örgüt büyüklüğünün duygusal bağlılığı az da olsa etkilediğini göstermiştir.Anahtar SözcüklerKurumsal Vatandaşlık, Duygusal Bağlılık, Sosyal Kimlik Kuramı, Rus İşletmeleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of employee perception of corporate citizenship (CC) on affective commitment. Moreover, the relationship between perceptions of CC and affective commitment investigated within a model that distinguishes between genders and organizational size. The possible impacts of certain organizational (organizational size) and person characteristics (gender, age, tenure) on affective commitment are also taken into a consideration. The analysis are based on a sample of 224 employees drawn from two big and two middle sized local companies residing in Kazan city of Russian Federation.The results of survey verified a relationship between perceptions of CC and affective commitment. More important the results indicated that each measure of CC (economic, ethical, legal and discretionary) was predicting affective commitment stronger than previous measures so that the strongest predictor of affective commitment was discretionary measure of CC. The results also demonstrated that the relationship between all CC?s measures and affective commitment was stronger among female employees. The main difference between male and female employees found in relationship between discretionary measure of CC and organizational commitment. Further the results indicated that, perception of CC - affective commitment relationship was stronger among middle sized organizations. An investigation of the effect of organizational size, gender, age and tenure on affective commitment revealed that only organizational size is conductive of affective commitment.Key WordsCorporate Citizenship, Affective Commitment, Social Identity Theory, Russian Enterprises