Kur'an-ı Kerim'e göre insan hayatında ölçü
The criterion in life of the man according to the Holy Koran
- Tez No: 235778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÇAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada öncelikle ?ölçü? kelimesinin ne olduğunu hem kavramsal hem deıstılahi olarak inceledik. Aynı zamanda ?Yaşamda Ölçülü Olma?nın neliğini de ortayakoymaya çalıştık.Daha sonra çalışmamızın özünü teşkil eden bir ve ikinci bölümlerde, ölçününitikadi, ferdi ve toplumsal boyuttaki yerini ve önemini ele alarak tahlil ettik. Bu tahlilneticesinde tespit ettik ki; âlem, insan, insan hayatı ve kısaca her şey bir ölçüye göreyaratılmıştır. Ve Kur'an ise bu ölçülere göre insan hayatını disipline eden kıstaslarıbünyesinde barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, first we examined the mean of ?the criterion? both conceptual andtechnical term. At the same time, we tried to bring up what does it mean ?to behaveprudently ın the life.?In the first and second chapters, we studied importance ?the criterion? ın thesocial, individual and belief dimension. For results of this analysis, we have determinedthat; everything for example, the universe, the mankind and life of the man have beencreated. And Koran includes every criterions which disciplines life of the man.