Dramatik yapıda çatışma
Conflict in dramatic structure
- Tez No: 235777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR A. ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Sahne-salon diyalektik iliskisine dayanan tiyatro sanatı üç temele dayanır; `taklit',`eylem' ve `topluca katılım'. Sözcükler noktasında ve sözsüz bir biçimde de meydanagelebilen drama, tiyatro sanatı ile tamamlanmaktadır. Drama, Yunan merkezli drômenonsözcüğünden türetilmistir ve `belli bir kimsenin onu izleyenlere anlamı olan bir sey yapması'seklinde açıklanır. ?zlenebilirliğin temelinde ise karsıt güçlerin çatısması yatar.Hangi tür, dönem, eğilim düsünürse düsünülsün dramatik yapı biçim ve içeriğiyle bellibir dizgeyi gerektirir. Bu noktada dramatik yapının organik bütünlüğü, bu bütünlük içindekavramlar ve kavramların birbirleriyle olan iliskileri karsımıza çıkar.Çatısma, etkime-tepkime iliskisidir. Çatısma çözüm isteyen gerginlik vehuzursuzluklardır. Dramatik yapı, diğer basat ögelerle oyunun finalde çözüm olmasa dahiçözüm isteyen huzursuzlukların oyun boyunca devam etmesidir.Genelde sanatta özelde tiyatro sanatında çatısma, belli bir uyuma duyulan özlemdirdenilebilir. Bu özlem sorunları değisen, anlasma biçimleri farklılasan çağlar içinde dramatikyapıda da değisiklikleri ortaya çıkarır. Dramatik yapı içerisinde çatısma, hem öz hem de biçimdüzlemlerinde yeni açılımları meydana getirir. Tezin ikinci bölümünde ele alınan bu tablo,yine bizlere dramatik yapının değismeyen sistemini ve çağlar boyunca ilerlettiği dinamikyapısını gösterir. Dramatik yapı devingen bir yapıdadır ve devingen bir seyir sunmayıamaçlar. Çatısma, dramatik yapıta iste bu dinamizmi sağlayan itici güç
Özet (Çeviri)
Art of Theatre consists artist-audience relationship bases upon three basic features;`mimesis?, `action?, and `two-sided attendance?. Drama that may occur with oral or speechlessis completed with Art of Theatre. Drama stems from the Greek word drômenon and it isexplained that a certain man performs a meaningful action to spectator who watches him.Traceability means clashing of contra powers.Dramatic structure requires a certain system with its content and form. At this point,we encounter with organic unity of dramatic structure, concepts in this unity, and relationshipof these concepts with each other.Conflict is the connection between effect and reaction. Conflict emerges from tensionand restlessness which search a solution. Dramatic structure means the continuation of therestless situation through the play whether the end has a solution or not.Generally in art particularly in art of theatre, conflict may be described as a missing toharmony. This missing feeling brings out the changes in dramatic structures through the agesin which problems alter and forms become different. Conflict in dramatic structure achievesdevelopments both in form and content. This subject explained in the second chapter of thethesis displays unchangable system and dynamic structure of the dramatic structure. Conflictis a repulsive power that provides this dynamism to the dramatic structure.