Ağızdan ağıza iletişimin satın alma kararı üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir uygulama
The effect of word of mouth communication on consumer?s purchasing decision
- Tez No: 235779
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜLLÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda küresel boyuttaki büyük değisimlerin etkilerinin her yerde karsımıza çıktığını vepazarlama iletisiminde önemli değisiklikleri de beraberinde getirdiğini görüyoruz. ?slemsel anlayısadayalı bir pazarlama uygulaması yerini iliskisel yaklasıma bırakmıstır. Geleneksel mekanik boyut,hızlı biçimde iliskilerdeki duygusal anlayısın insa edilmesine yönelik olarak değismekte olduğundanbankalarda verimliliği etkileyen en büyük faktörün çalısan performansı olduğu anlasılmıstır.Bilgi çağında yasıyoruz ve yoğun bilgiyle boğusuyoruz. Asırı bilgiyi ayıklayacak,arastıracak ve üzerinde düsünecek zamanın olmaması karar alma hızını artırmakta ve karar vermesüresini azaltmakta olduğu savunulmaktadır. (Silverman, 2007, s.1). Ağızdan ağıza iletisim;isletmeden bağımsız uzmanlar, aile üyeleri, arkadaslar ve mevcut veya potansiyel müsteriler gibigruplar arasında olumlu/olumsuz sözlü iletisim olarak tanımlanıyor. Yani insanların birbirine bir kisiya da kurumun etkisi olmadan ürün veya hizmetle ilgili önerilerinden olusuyor. Ağızdan ağızailetisim, ürün/hizmeti pazarlamanın en etkili ve yararlı yolu. Son yıllarda Dünya'nın pazarlama trendiolan ağızdan ağıza iletisimin tüketicilerin en son satın alma kararında oldukça etkili bir faktörolduğunu ve diğer tutundurma yöntemlerinden daha fazla etkiye sahip olduğu belirtiliyor. Kitleselmedya araçlarıyla ürün/hizmette farkındalık yaratılırken, tüketiciler çoğu zaman satın alma kararıverirlerken ağızdan ağıza iletisime güveniyor. Müsteriler, ürün ya da hizmetiniz hakkında olumluseyler söylediklerinde, ücretsiz, güvenilir ve odaklı pazarlama mesajı verirler. Sözcükler bir kezyayılmaya basladı mı, genellikle çok hızlı yayılır.
Özet (Çeviri)
In the last years global wide, enormous changes are all around us, and those bring outother changes in other subjects like; marketing communication. Operational mentality inmarketing has been replaced by relationship focused marketing technic. Traditionalmechanical dimension, rapidly changed its route to building emotional relations; due to thisresult it is understood that productivity in banking changes according to employeeperformance.We are living in the age of information, and fighting with massive amount of data. In the lackof time for eliminating, searching, thinking about this information; decision making time getsfaster and shorter. (Silverman, 2007, p.1). Word of mouth communication is defined aspositive/negative oral communication between groups like; stand-alone experts, familymembers, friends and present or potentional customers. This means oral communicationincludes offers about the product or service, being not affected by the company. Word ofmouth communication is one of the best and efficient way communication to sell a product ora service. Word of mouth communication, being the marketing famous trend in the last fewyears; has proved the effectiveness in the last decision making step for buying and promotinga product/service. By means of mass media people get aware of the product, mostly they trustoral communication in decision making step. When customers inform you about yourproduct/service they also give free, reliable, marketing focused tips. When the words comeout, generally it happens rapidly.