Kur'ân'da hak kelimesi
Quran word of rights
  1. Tez No: 277137
  2. Yazar: TELAT ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kur'ân-ı Kerim kavramlarının en önemlilerinden ve en zengin anlam taşıyanlarından biri de `hak' kelimesidir. Hak kelimesi Kur'ân-ı Kerim'de 247 ayette geçmiş ve bir çok farklı anlamlarda kullanılmıştır. Kur'ân-ı Kerim'de sık kullanılan kelimelerden biri olan ?Hak? kelimesinin Kur'ân-ı Kerim'de ifade ettiği anlamları ortaya koyduk. Hak kelimesi Kur'ân-ı Kerim'de genel olarak; Allah Teâla, Kur'ân-ı Kerim, adalet, İslâm, tevhid, doğru, vacip, batıl olmayan, borçlu, evla (laik olmak), pay anlamlarında kullanılmıştır. Tezimizin ilk kısmında Hak kelimesini etimolojik olarak tahlil ettik. Üç bölümden oluşan tezimizin ilk bölümünde Kur'ân-ı Kerim'de Hak kavramının kullanım şekillerini inceledik ve ayetlerle farklı kullanımları gösterdik. İkinci bölümde Kur'ân-ı Kerim'de belirtilen hak sahiplerinin kimler olduğu ve bunlara hangi hakların verildiğini belirtmeye çalıştık. Üçüncü bölümde Kur'ân-ı Kerim'de Hak kelimesisin zıddı olan kavramları belirttik.
Özet (Çeviri)
The concept of the Holy Quran and the most important one of the richest ones meaning 'right' is the word. About 247 words of the Qur'an verses in the Quran and many different meanings are used in the past. Frequently used words in the Quran as one of“us”to express in words the meaning of the Quran was revealed. Rights in general as the word Qur'an Quran, Allah, Qur'an, Quran, justice, Islam, Tawhid, true, key strategy, not superstition, the borrower, evla (to be secular), the share of meaning is used. In the first part of our thesis about the etymology of the word we have to analyze. The first part of our thesis in three parts in the Quran as we have examined the use of the concept of us and we show the different uses of verse. In the second chapter of the Qur'an entitled Who is stated in the Quran and what rights were given to them have tried to indicate. In the third chapter in the Quran are the words which are opposite concepts of Rights review