Altıntepe Urartu tapınağı
Urartian temple of Altintepe
  1. Tez No: 235799
  2. Yazar: HÜSEYİN TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Altıntepe bugünkü Erzincan ili, Üzümlü ilçesi sınırlarında, Erzincan ? Erzurumkarayolunun 12. km'sinde bulunmaktadır. Ovaya hakim bir yapıda olan Altıntepe, 60myüksekliğinde, volkanik bir tepedir. Daha önce, bu alanda Prof. Dr. Tahsin ÖZGÜÇtarafından 1959- 1968 yılları arasında kazı çalışmaları yapılmış ve Urartu dönemine ait birkale yapısı ortaya çıkmıştır. Bu yerleşim içerisinde; Tapınak (mabed-saray), Apadana (kabulsalonu), depo binası, sur duvarları, amacı saptanamayan odalar, tepenin güney yamaçlarında 3adet yeraltı oda mezarı ile yanı başlarında Açıkhava tapınağı ortaya çıkarılmıştır. Kazılarınaara verilen Altıntepe'de ikinci dönem kazılarına, Bakanlar Kurulu kararı ile 2003 yılında Prof.Dr Mehmet KARAOSMANOĞLU başkanlığında başlanmıştır.Altıntepe tapınağında ikinci dönem kazılarında, yeni veriler ortaya çıkmış ve buveriler ışığında tapınagın mimari yapısı incelenmiştir. Kare planlanlı olan bu yapı, dört tarafırevaklı dikdörtgen bir avlu ile çevrelenmiş ve bu avluya bağlı üç adet kült odası olduğudüşünülen yapılar bulunmaktadır. Urartu, standart planlı kule tipli tapınaklarından biri olan butapınağın uzunluğunun 15 ile 20 arasında düşünülmüş ve tapınağı çevreleyen revakların ikievreden oluştuğu anlaşılmıştır. Tapınak hakkında daha önce yapılan yeniden kurmadenemeleri incelenmiş ve eldeki veriler ışığında tapınağın yeniden kurma denemesiyapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Altıntepe which is in Üzümlü town, is located at 12th km between Erzincan and Erzurumhighway. As being dominate structure to champaign Altıntepe, has 60m highness, is a volcanichill. Before, in this field digging works were made between 1959-1968 by Prof Dr. TahsinÖZGÜÇ and a castle was found which belongs to Urartian period. In this localization; temple(palace ), the great hall , warehouse, city wall, undetected rooms, 3 subterranean rooms sides onsouth of the hill and open-air temple were brought to light. Making a break to digging works inAltıntepe on 2nd period, it is started again with the decision of the Council of Ministers, underthe leadership of Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU in 2003.2nd period digging works in Altıntepe temple, some new information appeared andarchitectural style of temple was examined. This structure, which has square planned, was framedwith a rectangular courtyard and quadrangular with porched also it is assumed that there are 3cult rooms which are tied to this courtyard. Urartian, one of the standart plan tower styles oftemples high is tought between 15 to 20 and it is understood that occured with two phases of theprostyles which frames the temple. The trails of refoundation about temple had examined earlierand the trail of refoundation of the temple has been landed in the light of available inputs.