Kurgu ile gerçek arasında totaliter bir dünya: Fahrenheit 451
A totalitarian world somewhere between fiction and reality: Fahrenheit 451
- Tez No: 235800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalısmasında, çağdas Amerikan edebiyatının önde gelentemsilcilerinden Ray Bradbury'nin karsı-ütopyanın klasikleri arasında yerini almısbulunan yapıtı Fahrenheit 451 çesitli açılardan incelenmektedir. ?ncelemede, 20.yüzyılda yasanan toplumsal, ekonomik ve siyasal düs kırıklıklarının yansıması olarakpopüler bir edebi tür haline gelen ?karsı-ütopya? odak noktasıdır. Bu nedenle ilk olarakkarsı-ütopyanın genel özellikleri anlatılmaktadır. Daha sonra eserin yazıldığı tarihiatmosfer ve yazarı bu tarzda yazmaya yönelten etkenlerden söz edilmektedir. Simgesel,eğretilemeli ve siirsel bir dil kullanımının yanı sıra, yapılan edebi göndermeler ilealıntılar, eseri diğer karsı-ütopya örneklerinden ayıran özellikler olarak ele alınmaktadır.Son olarak eser, Marksizmin farklı akımlarından gelen kuramcıların ve düsünürleringelistirdikleri kavramlar ve terimler kullanılarak karsı-ütopya bağlamındadeğerlendirilmektedir. Yarım yüzyıldan daha uzun bir zaman önce yazılmıs olmasınakarsın, eserde betimlenen toplumsal panoramanın günümüz ileri kapitalist toplumlarıylaneredeyse bire bir örtüsmesi eserin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is intended to introduce Ray Bradbury, one of the outstandingrepresentatives of contemporary American literature, and to study his work titledFahrenheit 451 which has taken its place among classics of anti-utopian fiction fromdifferent angles. In this study, the focus is on anti-utopia which has become a popularliterary genre as a result of social, economic and political disappointment experienced inthe 20th century. Therefore, first of all, the general characteristics of anti-utopias aregiven. Then the historical atmosphere in which the work was written and the factors thatdrove the author to write in this manner are stated. Symbolic, metaphorical and poeticuse of language along with the allusions and quotations from various literary works aredealt with as the features that distinguish the work from the other examples of antiutopianfiction. Finally, the work is examined in the context of anti-utopian fiction usingthe terms and concepts developed by theoriticians and thinkers from different Marxisttrends. Although the work was written more than a half century ago, the socialpanorama depicted in the work and highly capitalist societies today overlap almostentirely, and this fact displays the significance of the work.