Bazı ahkâm ayetleri yorumlamada Muhammed Abduh'un yaklaşımı
The approach of Muhammed Abduh on interpreting of some jugment verses of The Qoran
  1. Tez No: 235801
  2. Yazar: ABDULKADİR KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHMUS DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Muhammed Abduh (1849?1905), XIX. Asırda yetişen İslâm âleminin ünlü simalarındanbiridir. Abduh çağın meselelerini değerlendirirken yaptığı yorumlarla kendinden sonra gelen birçokçağdaş İslam âlimini de etkilemiş bir şahsiyettir. Bu özelliğinden dolayı biz de çağımızda tartışılanbirçok İslami konuya ışık tutacağı ümidiyle onun hayatını ve bazı fıkhı mevzulara yaklaşımınıincelemeyi uygun bulduk.Onun fikirlerinin perde arkasını bize gösterir niyetiyle tezimizin giriş kısmında hayatını elealdıktan sonra I. Bölümde Müslümanların batı karşısında bu kadar geri kalışlarının asıl sebebi olarakgördüğü atalar dinine körü kürüne bağlanıp dinin aslından uzak kalmalarını ifade için kullandığıgeleneği taklit etme ve içtihat mevzusuna yaklaşımını inceledik. İkinci bölümde ise batıyla yüzleşmesonrası sıkça tartışılan fıkhî konulardan bazılarını ela alarak Abduh'un bu konulardaki yaklaşımını vekendinden sonraki birçok İslam âlimini etkileyen görüşlerini ele almaya çalıştık.Müslümanların XIX. Yüzyıldan beri batı karşısında kendi konumlarını gözden geçirmesürecinde tartışılan konular bir tezin alanına sığmayacak kadar geniş olduğundan en çok tartışılankonulardan sadece bazılarını ela almak suretiyle konumuzu sınırlandırmak zorunda kaldık.
Özet (Çeviri)
Muhammad ABDUH, 1849 ? 1905, is regarded as one of the famous figure of the 19th-Century at Islam World. Abduh has as well influenced many of his contemporary successors Islam'Alim, Religious Scholars, with his elucidation while assessing the issues of age. We also, based onthis effectual, decide to analyse his life and approaches to the certain Islamic law issues in the hope ofenlightening the numerous disputable Islamic issues.After, in foreword of this thesis, introduction to the life of Muhammad ABDUH with intent toreflect the essence of his thoughts, in the first part we analyse the imitation of tradition and theapproach to the Ijtihad subject by which he explained the main reason: the ancestors deviate from thebasic of religion through unquestioning loyalty to religion, why Muslims are dramaticallyunderdeveloped against the west; in the second part, we try to examine the approach of ABDUH tothese subjects aforementioned and his thoughts, which affected many contemporary successors Islam'Alim, Religious Scholars, handling some of the most discussed Islamic Law, following theconfrontation with the west.We have to limit the scope of this thesis to only some of the most discussed issues since thetopic discussed to evaluate Muslims? Position against the west since 19th century is beyond the extendof the thesis.