Konfeksiyon mağazalarında bir pazarlama aracı olarak aydınlatma tasarımı
Lighting design as a marketing tool in apparel stores
  1. Tez No: 235806
  2. Yazar: MÜGE ÖZDEN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ABDULLAH ERENÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma kapsamında, giriş bölümünden sonraki ikinci bölümde aydınlatmanın temelini oluşturan ışığın temel özellikleri ve ışık kaynakları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde bu kavramlarla bağlantılı olarak aydınlatma tasarımının amaçları, tasarım aracı olarak ışıklıklar ve ışık kontrol sistemleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde konfeksiyon mağazalarında aydınlatma tasarımının amaçları ve aydınlatma kriterleri üzerinde durulmuştur. Mağazalarda çeşitli bölümlerde ne tür aydınlatma tasarımlarının uygulanması gerektiği belirtilmiştir. Beşinci bölümde aydınlatma tasarımının pazarlamadaki önemini vurgulamak üzere pazarlama teknikleri, tasarım-pazarlama ilişkileri ve mağazalarda müşteri davranışları üzerinde durulmuştur. Altıncı bölümde örnek olarak seçilen üç mağazada aydınlatma tasarımı bir pazarlama aracı olarak ele alınarak, tez kapsamında verilen bilgiler ve uygulama yapan firmalardan alınan bilgiler dahilinde incelenmiş, uygulanan farklı aydınlatma tasarımlarının markaların kimlikleri üzerinden, pazarlamaya etkileri incelenmiş, olumlu ve olumsuz yönleri tespit edilmiştir. Bu tespitlerle aydınlatma tasarımının mağaza tasarımındaki önemi ve pazarlamadaki yeri vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, in the second chapter following the introduction, the basic features of light and light sources that form the basis of lightning are described. In the third section, in connection with these concepts, the goals of the lighting design, luminaires as a design tool, some information on light control systems has been given. In the fourth section, the purpose of store lightning design and the lighting design criteria are explained and the different kinds of lightning designs applied in different parts of the stores are specified. In the sixth chapter, in the three stores chosen as examples, the lightning designs are analyzed as a marketing tool, within the information given in the content of the thesis and some others obtained from the companies; the different lightning designs applied are examined on the basis of the brand identities and the positive and negative aspects are detected. In the light of these findings, the importance of lightning design in the store design and its significance in marketing are emphasized.