Income convergence among the former socialist countries
Eski sosyalist ülkelerde gelir yakınsaması
- Tez No: 235808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHTAP HİSARCIKLILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı 27 geçiş ekonomisinde yakınsama kavramını analiz etmektir. İki tip yakınsama kavramı üzerine odaklandık: beta yakınsaması (mutlak ve koşullu) ve sigma yakınsaması. Beta yakınsaması az gelişmiş ülkelerin çok gelişmiş ülkelerden daha hızlı büyümesi anlamına gelmekte ve yıllık GSYH'nın büyüme oranı ile başlangıç dönemdeki kişi başına düşen GSYH' nın karşılaştırılması ile analiz edilmektedir. Zaman içinde ekonomiler arasındaki gelir farklılığının azalması sigma yakınsaması anlamına gelmektedir ve ekonominin kişi başına düşen GSYH'nın standart sapmasındaki değişimlerle analiz edilmektedir.Bu çalışmamızda 27 ülkelik grupla beraber alt gruplarında (Merkezi ve Güneydoğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Merkezi ve Doğu Avrupa ) yakınsamalarını analiz ettik. Çalışmamız 1990?2005 dönemini kapsamaktadır. Bununla birlikte, beta yakınsamaları kavramını alt dönemlere de uyguladık (1990?1995, 1995?2000, 2000?2005).Çalışmamızın sonuçlarına göre 27 eski sosyalist ülke arasında analiz döneminin tamamında mutlak beta yakınsaması bulunmamaktadır. Fakat dönemin tamamı, ikinci ve üçüncü dönemlerde istatistiksel olarak anlamlı koşullu yakınsama bulunmuştur. İkinci alt dönemde ise koşullu yakınsama bulunamamıştır yalnız bu dönemdeki istatistiksel göstergelerde de anlamsız sonuçlar elde edilmiştir. 27 ülke arasında 1990?2005 döneminde sigma yakınsaması olmadığı sonucuna varılmıştır fakat 1996 yılından 2005 yılına kadar bu ülkeler arasında sigma yakınsaması mevcuttur. Sadece merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerinde dönemin tamamında sigma yakınsaması olmuştur (1990?1992 ve 1998?1999 hariç). Oysa Bağımsız Devletler Topluluğunda ve Merkezi ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinde dönemin tamamında sigma yakınsamasının yanı sıra sigma uzaklaşması da olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at analyzing the convergence concept in 27 former transitional countries. We focus on two concepts of convergence: beta convergence (both absolute and conditional) and sigma convergence. The beta convergence means that less developed countries grow faster than more developed ones and is analyzed by comparing the average annual GDP per capita growth rate with the initial GDP per capita level. The sigma convergence exists when income differentiation between economies decreases over time and verified by calculating and examining standard deviation of GDP per capita levels between the economies.We analyze the convergences in the whole group of 27 countries, as well as in several narrower sub groups (Central and South-Eastern European, Commonwealth of Independent States, Central and Eastern European). The time frame of our study is 1990-2005. Meanwhile, we carry out our calculations of beta convergences for the entire period of 1990-2005 as well as for shorter sub periods (1990-1995, 1995-2000, and 2000-2005).According to the results of our study, there is no evidence of absolute beta convergence in the 27 former socialist countries both in whole period and three sub periods. However, there is evidence of statistically significant conditional convergence in whole, second and third periods. In second period lack of conditional beta convergence is found but there are poor statistical indicators for this result. In these 27 countries there is no sigma convergence during the period 1990-1996 however, after 1996 till 2005 the sigma convergence occurred in these economies. Only in CEE countries have sigma convergence for whole period (except 1990-1992 and 1998-1999) while in both CIS and CSEE countries have both sigma convergence and sigma divergence during the whole period.