A study on the evaluation of reading textbooks used in English courses
İngilizce derslerinde kullanılan okuma ders kitaplarının incelenmesi
- Tez No: 235814
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dil, insanlar arasında anlasmayı sağlayan bir iletisim aracıdır. Düsünme yeteneği,düsündüğümüzü anlatma ve baskalarıyla iletisim kurma dilden yararlanma yeteneğimiz ile doğruorantılıdır. Dil yeteneği temel olarak dört beceriye dayanmaktadır. Bunlar okuma ve dinlemedenolusan anlama, yazma ve konusmadan olusan anlatmadır. Bu beceriler arasında çok yakın bir iliskivardır. Sağlıklı bir düsünce ve iletisim için bu becerilerin aynı seviyede gelistirilmesi gerekir. Aksitakdirde iletisimde ve düsüncede kopukluk olur ve insan kendini ifade edemez. Bu çalısmadaki eğilimve ilgimiz daha önce bahsedilen becerilerden olan okuma-anlama üzerine olacaktır. Bu nedenle,okuma ve anlamayı öğretmede kullanacağımız materyaller de önem kazanmaktadır.?ngilizce Dil Öğretim materyalleri(Ders Kitapları) birçok dil sınıfında önemli bir yere sahiptir.Fakat son yıllarda ?ngilizce Dil Öğretim alanında, ikinci dil ya da yabancı dil olarak kullanılanmateryallerin üzerine pek çok tartısma yapılmaktadır. Ders kitaplarını kullanan öğretmenlerinihtiyaçları ve tercihlerinin yanı sıra, müfredat ve öğrenme sürecinde öğrencilere rehberlik edecek olanmateryallerin eksiklikleri ve yeterliliği üzerine tartısmalar devam etmektedir. Kültürel içerikler,islenen konular ve dilbilgisinin uygunluğu, dilin sunumu açısından materyallerin anlasılabilirliği, derskitaplarının değisimdeki rolü, metodolojik geçerlilik, ders kitabının tasarımı ve kullanılabilirliğiniiçeren diğer bazı konular da son yıllarda tartısma konusu olmustur.Kuskusuz, ders kitaplarının öğrenenlerin seviyesine uygun, kabul edilebilir kalite ve standarttaolması önemli bir özellik olarak göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden dil sınıflarında kullandığımızokuma ders kitaplarının değerlendirilmesi için çok çesitli, yerinde ve konuya uygun bir kıstasolusturup ona basvuruyoruz. Bu çalısma, 2008 yılında Karaelmas Üniversitesi, Çankaya Üniversitesive Abant ?zzet Baysal Üniversitesi'ndeki okuma ders kitaplarının değerlendirilme sürecini anlatmayave açıklamaya çalısacaktır. Bu arastırmanın amacı, bu kitapların belirli bir dil programı içinuygunluğunu ve pedagojik değerini ortaya koymaktır
Özet (Çeviri)
Language is a means of communication which provides understanding among people. Thinking skill,telling what we think and communicating with the others are in parallel with the skill of our using language.Language competence depends on basically four main skills. They are comprehension consisting of reading andlistening skills related with comprehension, and writing and speaking skills related with production. There is aclose relationship among these skills. All these skills have to be developed at the same level for healthy thinkingand communication. In this study, our inclination and interest will be towards reading comprehension among theskills mentioned before. Therefore, the materials to teach reading and comprehension gain importance.ELT materials (textbooks) take a very important role in many language classrooms but in recent yearsthere has been a lot of argument throughout the ELT profession on the actual role of materials in teachingEnglish as a Second/Foreign Language (TESL/TEFL). Debates have been going on about the potential and thelimitations of materials for 'guiding' students through the learning process and curriculum as well as the needsand preferences of teachers who are using textbooks. Other issues that have arisen in recent years includetextbook design and practicality, methodological validity, the role of textbooks in innovation, the authenticity ofmaterials in terms of their representation of language, and the appropriateness of gender representation, subjectmatter, and cultural components.Whether or not one accepts the value of textbooks, it must surely be with the qualification that theyare of an acceptable standard or level quality and appropriate to the learners for whom they are being used. Itis absolutely essential, therefore, that we establish and apply a wide variety of relevant and contextuallyappropriate criteria for the evaluation of the reading textbooks that we use in our language classrooms. Thispaper will try to discuss and describe the evaluation process that was undertaken at Karaelmas University,Çankaya University and Abant ?zzet Baysal University in 2008 for three Reading Textbooks. The purpose ofthis research project is to determine the overall pedagogical value and suitability of these books towards thisspecific language program.