A New outlook to the reading texts used in state senior schools in Turkey in terms of cohesion
Bağlaşıklık açısından devlet liselerinde kullanılan okuma metinlerine yeni bir bakış
- Tez No: 73958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ERSÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışma, M.E.B. okullarında lise birinci sınıflarda İngilizce dersle rinde halen kullanılmakta olan An English Course for Turks. Intermediate 2 kitabının 'okuma' bölümlerini incelemek, değerlendirmek ve ortaya çıkabilecek aksaklıkları gidermek amacıyla önerilerde bulunmak üzere hazırlanmıştır. İlk bölümde çalışmaya temel oluşturacak gerekli ön bilgi verilmekte ve çalışmanın amacı ve sınırları belirlenmektedir. İkinci bölüm çalışmanın konu suyla ilgili kaynakların detaylı biçimde taranmasından oluşmaktadır. Üçüncü bölümde ise, okuma becerisi ağırlıklı olmak üzere ders kitaplarının önemi vurgulanmakta ve uygun okuma metinleri seçiminde rol oynayan önemli noktalar tartışılmaktadır. Dördüncü bölüm Hacettepe ve Gazi üniversitelerin den konunun uzmanı olan beş öğretim elemanıyla yapılan görüşme ve sonuçla rını ve bundan alman dönütün de ışığında sözkonusu ders kitabında yer alan okuma metinlerinin bağlaşıklık ilkesi açısından incelenmesini içermektedir. Ayrıca, önerilen okuma metinleri ve bunlara ait alıştırmalar da bu bölümde yer almaktadır. Son bölümde ise çalışmanın kısa bir özeti ve ileriye dönük çalış malara ışık tutacak önerilerden sözedilmektedir. Mevcut çalışmada geliştirilen araştırmaların cevap anahtarlarının yeraldığı bir de ek bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been carried out to analyze and evaluate the reading component in the book, An English Course for Turks, Intermediate 2, which is used in the first year of high school in Turkish state schools. The first chapter, in which assumptions about the present study are made, attempts to give the background to the study as well as the aim and the scope. The second chapter reviews literature relevant to the subject. In the third chapter, the importance of a textbook with special emphasis on the reading skill and the required qualities in choosing proper reading texts are discussed. Chapter four consists of an interview given to five instructors from Hacettepe and Gazi universities, who are experienced in the field, the interpretation of the interview, the analysis and evaluation of the texts and activities taking place in the book and suggested texts and activities designed accordingly. The fifth chapter contains a brief summary of the study and further remarks. In the appendix is the answer key provided for the exercises developed in the study. 11