Otelcilik sektöründe örgütsel öğrenmenin örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of organizational learning on organizational commitment
- Tez No: 452194
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNER ŞENCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Örgütsel düzeyde öğrenmenin iş görenlerin örgütsel bağlılığını etkilediği öngörüsüyle bu çalışmanın temel konusu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Örgüt düzeyinde öğrenme bağlılığı etkileyebilen bir unsur olarak görüldüğünden, örgütsel öğrenme ve örgütsel bağlılık ilişkisi konusunda yönetici ve iş görenlerin görüş birliği ve farklılığının saptanması önem arz etmektedir. Örgüt düzeyinde öğrenmenin günümüzde kurumların etkili performans göstermelerinde rol oynadığı ve iş görenlerin kurumlarına olan sadakatlerini etkilediği fark edilmiş bir gerçektir. Alan yazında bu konuda uygulama niteliği taşıyan araştırmalar sayı olarak azdır. Örgütsel öğrenmeye olan yönelim konusunda İstanbul ilinde otelcilik sektöründeki yönetici ve çalışanların ne durumda oldukları ve bunun iş görenlerin örgüte bağlılığını ne yönde etkilediği konusunda alan yazında bir araştırmaya rastlanmaması çalışmanın temel güdüsünü oluşturmuştur. Çalışmada iki kavramsal yapı arasındaki ilişkileri belirlemek için Alan yazından yararlanılarak lik-ert tipi ölçekler kullanılmıştır. Söz konusu ölçekler otelcilik sektöründe yönetici ve yönetici dü- zeyinde olmayan 279 iş görene uygulanmış ve veriler üzerinde istatistiki analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda Örgütsel Öğrenme Yönelimi ile Örgütsel Bağlılık arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiş ve temel hipotez doğrulanmıştır. Araştırmadan çalışanların örgütsel öğrenme yönelimlerinin örgütsel bağlılıklarını etkilediği, bu doğrultuda örgütlerde örgütsel öğrenme faaliyeti uygulamalarına yer verilmesi, örgüt düzeyinde öğrenmeye özen gösterilmesi gerektiği sonucu çıkarılmıştır. Anahtar kavramlar. Örgütsel öğrenme yönelimi, örgütsel bağlılık, örgütsel bağlılık boyutları, konaklama sektörü, otelcilik iş alanı.
Özet (Çeviri)
The main topic of the research is to find out the correlation and the level of correlation between two concepts which are organizational learning and organizational commitment. It is foreseen that organizational learning inclination affects organizational commitment. It is a known fact that learning in the level of organization plays an important role on company's affective performance. It also affects the commitment of employees on their organizations. Number of researches regarding this topic in literature is quantitatively low.The main motivation of the research is due to the lack of researches that identify the conditions of managers and employees in terms of their learning inclination and how it affects organizational commitment in İstanbul's accommodation sector. In the research, in order to identify the relation between two conceptual structure, Likert type scale was used by using the literature. Stated likert type scales were applied for 279 people including managers and employees under their authority and statictical analysis on gathered datas was done. According to the results of the statistical analysis, meaningful correlation between organizational learning inclination and organizational commitment concepts was found out. Accordingly, main hypoth-esis was verified. As a result of the research, it was identified that organizational learning inclination of employees affect their organizational commitment. Accordingly, organizational learning activities and facilit-ies should take place in organizations and top management and all workers should give importance to organizational learning. Key concepts: Organizational learning, organizational commitment, dimensions of organizational learning, dimensions of organizational commitment, accommodation sector, Hotels business.