Sosyal beceri eğitimine yönelik programın üniversite öğrencilerinin, sosyal beceri, öznel ve psikolojik iyi olma düzeylerine etkisi
The effects of group guidance program based on social skill training on the levels of students? social skill, subjective and psychological well-being
- Tez No: 235823
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI AKBABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Arastırmada sosyal beceri eğitimine yönelik bir grup rehberliği programının öğretmenadayı üniversite öğrencilerinin sosyal becerilerine, öznel iyi olus (Ö?O) ve psikolojik iyi olus(P?O) durumlarına etkisini belirlemek amaçlanmıstır.Çalısma 2007-2008 öğretim yılında Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi SınıfÖğretmenliğinde öğrenim gören, sosyal becerisi, psikolojik ve öznel iyi olus durumu düsük,deney ve kontrol grubu seklinde ayrılmıs öğrenciler üzerinde gerçeklestirilmistir. Deneygrubuna 12 hafta sosyal beceri eğitimi uygulanmıs, kontrol grubuna ise bu süreçte herhangibir islem yapılmamıstır. ?lgili problem alanlarına göre ölçekler ön ve son test seklindeuygulanmıstır.Arastırma bulgularına göre; deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ön test ve sontest puan ortalamalarına bakıldığında, deney grubundaki öğrencilerin sosyal beceri, psikolojikve öznel iyi olus durumlarında kontrol grubuna göre bir artma olduğu söylenebilir. Sosyalbeceri alt boyutlarından duyussal anlatımcılık, duyussal kontrol, sosyal duyarlılık, sosyalkontrol düzeyleri, bu programa katılmayan öğrencilerin sosyal beceri düzeylerine göre dahayüksek diğer alt boyutlardan duyussal duyarlılık ve sosyal anlatımcılık düzeyleri bakımındananlamlı olmadığı görülmüstür. Eğitime katılan öğrencilerin psikolojik iyi olus altboyutlarından otonomi, çevresel hâkimiyet, bireysel gelisim, kendini kabul düzeyleri, buprograma katılmayan öğrencilerin psikolojik iyi olus alt boyut düzeylerine göre daha yüksekbulunmus ancak diğerleriyle olumlu iliskiler ve yasam amacı düzeyleri bakımından anlamlıolmadığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effect to the positions of Subjective andPsychological Well-Being, to the social skills of the university students who are the candidates fort heteacher of the a group guidance programme directed to the social skills education.The study was realized on the students separated as experiment and control group, who werelow the position of well-being as psychological and subjective, the social skills who were educated inThe Class Teaching of Education Faculty at Erzincan University in the teaching period of 2007-2008.It was applied the social ability education during 12 weeks for the experiment group, it wasn?t doneany action in this period for the control group. The measures, according to the related problem fields,were applied as pre-test and post-test.According to the researching conclusion; it can be said that it became an increasing to thecontrol group in the positions of social skills, PWB and SWB of the experiment group students, whenit was looked the averages of the pro-test and post-test point of the experiment and control groupstudents.It was seen that the perceptional expressionism, the perceptional control, the social sensibility,the social control levels from social skills lower distances, were higher than the social skills level ofthe students who didn?t join to this programme and weren?t meaningful from the point of view of thelevels of the perceptional sensibility and social expressionism from the other lower distances. Theautonomy, the environmental authority, individual growth, the acceptance levels for themselves, fromthe PWB lower distances of the students who joined to the education were presented higher accordingto the PWB lower distances of the student who didn?t join to this programme, however, it was seenthat it wasn?t meaningful from the point of view of the positive relations and the levels of the lifepurpose with the others.