Sosyal sermaye ve bölgesel kalkınma: Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinde sosyal sermaye düzeyi ve belirleyicilerinin analizi
Social capital and regionel development: An analysis on the social capital level and its determinents in the members of Erzurum chamber of commerce and industry
  1. Tez No: 235827
  2. Yazar: MUSA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalısmada; son yıllarda sıkça kullanılan sosyal sermaye kavramı ve bölgeselekonomik kalkınmada sosyal sermayenin rolü açıklanmaya çalısılmıstır.Bu maksatla, sosyal sermaye kavramı öncelikle teorik boyutuyla ele alınmıs vekalkınmadaki rolü üzerinde durulmustur. Daha sonra sosyal sermaye düzeyini uygulamalıolarak ölçen uluslararası ve ulusal arastırmalar ve sonuçları tanıtılmıstır. Erzurum ekonomisihakkında kısa bir bilgi verildikten sonra, sosyal sermaye düzeyini belirlemek amacıyla,Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilenörnek kütle üzerinde uygulanan anket çalısması hakkında bilgi verilmistir. Anket, uluslararasıliteratürde sosyal sermayeyi belirlemede kullanılan göstergelerden faydalanılarak 5'li LikertÖlçegi formatında hazırlanmıstır. Bu göstergeler güven, resmi ve gayri resmi aglara üyelik ileyardımlasma ve ortak isbirligi olarak belirlenmistir. Uygulamanın degerlendirilmesisonucunda ETSO üyelerinde sosyal sermayenin orta düzeyde oldugu tespit edilmistir. Ayrıcaankette üyelerin yas, egitim, kent veya kırsalda dogmus olma, faaliyet gösterilen sektör gibidemografik özellikleri hakkında sorular yöneltilerek, sosyal sermaye düzeyi ile demografiközellikler arasındaki iliski Ki-Kare yöntemine göre test edilmistir. Özellikle egitim düzeyi ilesosyal sermaye arasında dogrusal bir iliski oldugu tespit edilmistir. En son olarak da ETSOüyelerinde sosyal sermayeyi gelistirmeye yönelik bazı önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
In this study, an attempt has been made to explain the concept social capitalwhich has frequently been used in recent years and the role of social capital inregional economic development.In this purpose, firstly, the term social capital has been adressed with itstheoretical dimension and its role on development has been pointed out. Later theinternational and national research studies assessing the level of social capitalexperimentally have been introduced and its results have been given. Subsequentto the brief information given about the economy of Erzurum, in order to identifythe level of social capital, the information concerning the questionnaire studycarried out with the sample subject group chosen through random selection fromthe members of Erzurum Commerce Industry has been presented. Thisquestionnaire has been designed in the form of Likert type Scaling with 5 scalesby making use of the indicators which are used in the international literature tospecify the social capital. These indicators have been identified as trust, theassistance through membership to formal and informal Networks, mutual aid andcollaboration. As a result of the analysis of the data set, social capital in themembers of Erzurum Commerce Industry has been found at the medium level. Inaddition, in the questionnaire some questions releated to demographic featuressuch as the subjects; age, education level, whether they were born in the city orrural areas, the sector in which they work have been asked and thus therelationship between the level of social capital and the demographic features havebeen tested according to Chi-square test. In particular, a linear relationshipbetween the level of education and social capital has been found. Finally, somesuggestions have been made to members of Erzurum Commerce Industry inrelation with progress of social capital.