The effects of restructuring in the property development sector on urban processes: A case study on Erzurum and Kayseri
Emlak geliştirme sektöründeki yeniden yapılanmanın kentsel süreçlere etkisi: Erzurum ve Kayseri örnekleri
- Tez No: 399868
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Kentsel süreçler sermaye birikim süreçleri ile yapılı çevrenin üretimi arasındaki ilişkiden önemli ölçüde etkilenmektedir. Sermaye aktarımı yaklaşımı sermayenin aşırı birikim sorununu çözebilmek için devletin kolaylaştırıcılığı ile geçici bir süreliğine yapılı çevreye aktığını belirtmektedir. Ayrıca yapılı çevreye yapılan yatırımların ileri ve geri bağlantılar sayesinde ekonomik kalkınmanın lokomotifi olarak işleyeceği varsayılmaktadır. Ancak, bu süreci ekonomik belirlenimci bir çerçeveden anlatmaya çalışan ana akım yaklaşımlar Türkiye deneyimini açıklamakta yetersiz kalmaktadır. Bu tez, 2002 sonrası Türkiye'sinin inşaat odaklı kalkınma stratejisininin yerelliklerdeki etkisini yapım sektöründeki gelişmeler ve kentsel süreçler üzerinden tartışmaktadır. Ancak bu tartışma söz konusu makro düzey indirgemeci yaklaşımların tersine metropoliten kentlerde değil, daha küçük ölçekli bölgesel merkezler arasında yapılan karşılaştırmalı bir analiz üzerinden yürütülmüştür. İnşaat odaklı kalkınma modelinin ülke coğrafyasındaki farklılaşan etkilerini gözlemlemek amacıyla yapılan iller arası bir karşılaştırmanın ardından, alan çalışması için, yerel iktisadi yapılarının kompozisyonları, inşaat sektöründeki yatırımların ölçekleri arasındaki farklılıklar ve yerel yapı pazarının değişen profilleri açısından farklılaşan Erzurum ve Kayseri kentleri seçilmiştir. Kentsel süreçlerin temel belirleyicisi olan yerel planlama tarihleri ve plan uygulama araçlarının incelenmesi devletin her iki kentle kentsel mekân üretim stratejileri kapsamında oldukça farklı ilişkiler geliştirdiğini göstermiştir. Yapılan tez çalışması inşaat odaklı kalkınma stratejilerinin varsayılanın tersine yerelde ekonomik kalkınmayı sağlamadığını göstermektedir. Merkezi yönetimin yerel yönetimlerle kurduğu ilişkilerin farklılığı bağlamında değişen yöntemlerle, merkezi hükümetin yerel kentsel süreçlere direkt olarak müdahalesi sonucunda giderek daha fazla ulusal geliştiricinin yerel pazara dahli sağlanmış ve sağlanmakta; bu durum da yerel aktörlerin pazar alanlarını giderek daha fazla daraltarak gelişmeleri yönünde önemli bir engel oluşturmaktadır. Her ne kadar bu sürece devlet müdahalesinin etkisi ve yönü yerel faktörlerce belirleniyor olsa da, yerelde artan inşaat yatırımları yerelin kalkınmasında iddia edildiği gibi olumlu bir etki sağlamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban processes are affected by the relation between capital accumulation processes and the production of built environment. Capital-switching approach assumes that the capital flows into the built environment to overcome its overaccumulation problems. Besides, the investments made on built environment are accepted as the locomotive of the economic development through their backward and forward linkages. These economically reductionist mainstream approaches fail to explain the Turkish experience. This thesis discusses the effects of the construction-oriented development strategy of Turkey on localities through building sector and urban processes; starting from the end of 2002, through a comparative analysis of smaller sized regional centres instead of metropolitan ones. After a comparative analysis made between the provinces to observe the geographical effects of this strategy, Erzurum and Kayseri were selected according to their different features such as the composition of local economic structures, the size of construction investments, and the profiles of local building markets. Their local planning histories and plan implementation tools, the main determining factors of urban processes, revealed that the state had developed different relations with each of the cities regarding their strategies on the production of urban space. The thesis concluded that the construction-oriented development strategies do not provide economic development as it was assumed. The intervention of central government to local urban processes through varying methods provided the inclusion of the national developers to the local markets increasingly; and hindered the development of local developers. Therefore, despite the determination of the strength and aspect of the intervention of central government by local factors, the increasing volume of construction investments do not positively affect the local developmen