17. yüzyıl divan şiiri poetikası
The poetics of seventeenth century divan poetry
- Tez No: 235826
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
Poetika, siir kadar eski olup siirle beraber var olmus bir kavramdır. Aristo'nunsiirin ilkelerini ele aldığı eserine `poetika' demesi ile beraber siir tarihine giren kavram,zaman içinde farklı kültürlerde kendi yorumunu bularak günümüze kadar gelmistir.Osmanlı siirinin poetik metinlerini ise tezkirelerin ve divanların dibaceleri ile belâgatkitapları ile birlikte Divan sairlerinin siirlerinin içine serpistirdikleri beyitlerolusturmaktadır.17. yüzyıl Divan siiri için yenilenme, kabuk değistirme yüzyılı olmustur. Buyüzyılda görülen yenilesme hareketleri ile birlikte farklı üslup özellikleri, farklıkarakterde sairlerin yetismesine yol açmıstır. Bu bakımdan bu dönemin poetik ürünleride çesitlilik ve farklılık arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Having been as old as poetry, poetics is a concept which has always existed alongwith poetry.Poetica, being the coinage by Aristoteles and also the name of his work on theprinciples of poetry, is an extant concept though slightly differing in various culturesbecause of some changes and interpretations they underwent in these cultures. Thepoetica texts in the history of Ottoman poetry make up the corpus of couplets the Divanpoets spread throughout tezkires, the preambles of divans, the rhetoric books and theirpoetry.The seventeenth century was a time of change and innovation for the Divan poetry.Together with the innovative movements in this century new poets with variousstylistic features and different characteristics appeared. Therefore the poetica output ofthis era is quite various and contrasting.