Ortaçağ'da Şüregel (Şirak)'in tarihi
The history of Şüregel(Şirak) in the middle ages
  1. Tez No: 235829
  2. Yazar: MEHMET ÖZMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER KONUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Araştırma sahamız olan Şüregel/Şirak Anadolu'nun doğudan giriş kapısıdurumunda olması sebebiyle önemlidir. Doğudan gelen toplulukların ilk uğrakyerlerinden biridir. Bundan dolayı birçok millet buraya egemen olmak için savaşlaryapmışlardır. Farklı milletlerin bu egemen olma mücadelesinde yerli halkın tercihsüreci yaşadıklarına şahid olmaktayız. Bu da hanedan kavgalarını beraberindegetirmiştir.Bölgenin bu konumundan dolayı ehemmiyeti artmaktadır. Dolayısıyla Türktarihi açısından da çok önemlidir.Çalışmamız da Şüregel'in ortaçağ tarihi boyunca gelip yerleşen ya da geçipgiden toplulukların menşeleri ve etkileri incelenip, bölgenin tarihi misyonunun önemidikkate alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Şüregel/Şirak, our research filed, is significant since it is the Eastern gate ofAnatolia. It is one of the first haunts of those who come from East. Fort his reason, anumber of nations fought in order to dominate the area. In the struggles of differentnations for this dominance, we witness that the natives had lived a process of choice.This process resulted in the dynastic feuds.As regards to its situation, the significance of the district increases.Consequently, it is also very important for Turkish history.In our study, the origins and influences of the nations, which settled or passedby, throughout the history of the middle ages will be analysed and the significance ofthe historical missions of the district will be taken into consideration.