Türkiye'de sivil muhalefet: Kadro hareketi (1932-1934)
Civil opposition in Turkey: Kadro movement (1932-1934)
- Tez No: 235867
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM CÖHCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Türk İnkılâbının ideolojisini ortaya koymak amacıyla yayınlanan Kadro Dergisinde(1932-1934) ortaya çıkan görüşler Kadro hareketini meydana getirmiştir. Kadro Hareketi Türk İnkılabının ideolojisini ortaya koyarken Türkiyenin siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik durumu ile alakalı görüş ve önerilerini ortaya koymuştur. Kadrocular rejimin politikalarını desteklerken, aynı zamanda birçok konuda muhalif görüşleriyle ön plana çıkmışlardır. Özellikle ekonomik ve siyasi konulardaki muhalif yanları ağır basmaktadır. Atatürk dönemi Türk siyasi hayatına önemli bir yere sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The views appeared in Kadro Magazine (1932-1934), published for revealing the Turkish Revolution constitute the Kadro Movement. While revealing the ideology of Turkish Revolution, they expressed their opinions on political, social, cultural,and economic situation of the country. They supported the revolutins of new regime as well as they did opposition and they became prominent with their unique views. Their oppsition movement appeared with their views, especially on economic and political issues. Thus, they had an important place in Ataturk period Turkish political life.