Doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili panel veri araştırması
A panel data investigation on direct foreign investment
- Tez No: 235866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğrudan yabancı yatırımlar (DYY) Türkiye ekonomisi için önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada söz konusu yatırımları etkileyen faktörlerin belirlenebilmesi için diğer ülkelerden Türkiye'ye yönelen DYY talep miktarlarının modellemesi yapılmaya çalışılmış ve Türkiye'deki reel gayri safi yurtiçi hasıla, faiz oranları ve seçim yılları incelemeye dahil edilmiştir. Çalışmada, Türkiye'ye yönelen doğrudan yabancı yatırım talebinde etkili olduğu düşünülen ve çalışma dönemi olan 1998?2007 yıllarında veriye sahip olan yedi ülke (Fransa, Hollanda, Almanya, ABD, İngiltere, İtalya, Kanada) ele alınmıştır.Çalışmada panel veri analizi kullanılmıştır. Bu yaklaşım zaman serisi ve kesit verisinin ortak yapımı olduğundan ortaya çıkabilecek ardışık bağımlılık sürecini bertaraf etmekte ve tahminlerin daha etkin ve güvenilir olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla sadece bir zaman serisinin ya da yatay kesit verisinin cevap vermekte yetersiz kalacağı karmaşık bir modele, panel veri analizi aracılığıyla daha kolay yanıt alınabilir.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment (FDI) takes very important place in Turkish economy. In this study, the amount of demand for investment from other countries was modeled in order to asses the factors effecting the mentioned investments. With this study, the variables considered affecting the amount of direct foreign investment to Turkey were evaluated.For this reason, real Gross Domestic Product, interest rates and election years were separately analyzed. Additionally, seven countries (France, Netherland, Grmany, USA, England, İtaly, Canada) which are considered influential in managing direct foreign investment and have complete data for working period of 1998?2007 were particularly evaluated.In this study is used the panel data approach which is become important recently. This approach is come into existence of time series and cross-section data. Therefore, it is going to demolish the autoregressive process. With this way our guesses are going to be effective and reliable. Thus, it will be easier to have a response when a time series or a cross section data can not be able to a sufficient reply.