Bir anlatı örneği olarak Hamlet
Hamlet as a narratice case
- Tez No: 235887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN K. SARIKARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda Yönetmenlik odaklı eğitim gören Hasan Hüseyin KARABAĞ tarafından William SHAKESPEARE'in ?Hamlet? adlı oyunu ele alınmıştır. Oluşturulan yeni metin aracılığı ile ?Bir Anlatı Örneği Olarak Hamlet? oyunu, farklı bir anlatım biçimi ile ifade edilmeye çalışılmıştır.Bu çalışma; oyunun yazım aşamaları, oyunun metin bağlamında incelenmesi, performansa hazırlık ve gösterim sürecini kapsar. Uygulama sırasındaki öznel deneyimin aktarılması bu tarz çalışma yürütecek kişilere yol gösterici olması açısından gerekli görülerek aktarılmıştır.Performansa dayalı bu tez, süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
William Shakespeare?s ?Hamlet? is examined by Hasan Hüseyin Karabağ who focused in Directing in Movie and Drama Master?s Program. Through the new text created, the play ?Hamlet As a Narrative Case? was expressed with a new phraseology.This study contains the phases of playwriting, examining the context of the play, the process of rehaearsal and the performance. The subjective experience is transferred aiming to guide the people who?ll experience a similar study.The thesis which is based on the stage performance is evaluated as a process analysis.