Kobiler'de e-ticaret
E-commerce at SMEs
  1. Tez No: 235886
  2. Yazar: NAZLI SEVDA ERKENT
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. CENGİZ CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
KOBİ'ler bir ülke ekonomisinin temel direğidirler ve onların rekabetçiliği ülkenin rekabet gücüyle sıkı sıkıya bağlı olmaktadır. Internet KOBİ'ler için rekabetçi bir avantaj kaynağı olmaktadır, ancak bunun nasıl başarılacağını kavramak önemlidir. E-ticaret, ticaretin parametrelerini büyük ölçüde yeniden şekillendiren bir olgu olmaktadır. Bilgi teknolojilerindeki yeni hızlı gelişmelerle birlikte, işletmelerin büyük bir kısmı e-ticaret fırsatlarından yararlanarak şu anda global pazarlara ulaşabilmektedir. KOBİ'ler açısından bu fırsat, onlara şimdiye kadar yalnızca çok büyük işletmelerin ulaşabildiği yeni pazarlara açılmaya yönelik olanakları sağlayabileceği için büyük önem taşımaktadır.Bu çalışma üç ana bölüm olarak ele alınmıştır : kobiler, e-ticaret ve e-ticaretin kobiler üzerindeki etkileri, kobiler ile ilgili yapılmış olan çeşitli tanımlamalar, Türkiye'deki kobiler ile birlikte kobilerin büyümesi ve büyümede karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgi verilmiştir.Ayrıca, e-ticaretin tanımı,tarihçesi,kapsamı türleri, araçları, e -ticaretin dünyada, ve Türkiye'deki durumu ile birlikte avantajları ve dezavantajları ele alınmıştır.Son olarak ise e-ticaretin KOBİ' lerdeki etkisinin incelenmeye çalışılmış ve yapılan anket çalışması ile karşılaşan problemler tespit edilerek çözüm yolları aranmıştır.Anahtar Kelimeler : Elektronik ticaret, kobi, elektronik ticaretin kobilerdeki etkisi .
Özet (Çeviri)
SMEs are pillar in the economy of any country and their competitiveness is strictly tight to the one of the country. Internet is becoming a source of competitive advantage for SMEs, but it is important to understand how this can be achieved. E-commerce is a phenomenon, which is rapidly reshaping the parameters of trade. With the recent dramatic developments in information technologies, a large number of enterprises can now reach the global market place by using the opportunity of e-commerce. For SMEs this opportunity is of paramount importance since it might provide for them the means to open new markets so far only accessible to the larger companies.In this study ; It was examined on the tree parts : SMEs ,e_commerce, the effects of electronic commerce on SMEs. , the definition of SMEs, its status in the world and Turkey are studied. Also, the definition of e-commerce. its history ,its enclosure , the categories of e-commerce, its tools , its status in the world and Turkey are studied.In second section, SMEs in Turkey and the world, with SMEs' development and problems on its development, relation between e_commerce and SMEs, positive and negatif effects of the e- commerce on SMEs and the solve of soots? solves of ecommerce about SMEs are examied . At the end of this study, an attempt has been made to examine the effects of electronic commerce on SMEs and it has been tried to determine the problems with a given questionnaire the ways of solution have been sought.Key words : Elektronic commerce,SME, the effecst of ecommerce