Türkiye ve Moğolistan polis teşkilatlarının karşılaştırılması
A comparative study of police organizations of Turkey and Mongolia
- Tez No: 235893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde, kamu yönetim, örgütsel yapı ve eğitim kavramlar üzerinde durularak Türkiye ve Moğolistan polis teşkilatlarını karşılaştırma sonucunda iki örgütün eksik ve üstün yönlerini tespit edip önerilerde bulunmayı amaçlanmıştır.Bu çalışmada ilk önce iki ülkenin kamu yönetim yapıları incelenmiştir. Bir ülkenin yönetim yapısını daha iyi anlayabilmek için kamu yönetim yapısı ve uygulamalarda kullanılan yöntemlerin araştırılması gerekmektedir. Bu doğrultuda iki ülkenin kamu yönetimleri incelenirken, önce tarihsel gelişimi ele alınmış olup, ardından bugünkü kamu yönetim yapıları, örgütsel biçimi ve örgütsel uygulamaları araştırılmıştır.Daha sonra polis teşkilatlarının yapıları ile bazı sosyal şartları üzerinde durulmuştur. Benzer kamu yönetim yapısına sahip olmaları nedeniyle Moğolistan ve Türkiye'nin polis teşkilatları yapı ve yönetim itibariyle benzerlik göstermektedir. Her ne kadar benzerlikler olsa bile uygulama bakımından farklılıkların bulunduğu ortaya çıkmıştır.Son olarak Türkiye ve Moğolistan polis teşkilatları eğitim açısından karşılaştırılmıştır. İki ülkenin hizmet öncesi, hizmetiçi ve lisansüstü eğitimleri ele alınarak incelenmiştir. Polis eğitimi bakımından Moğolistan'da ciddi eksikliklerin bulunduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye ve Moğolistan'ın yönetim biçimi olarak birbirine benzer yapıya sahip oldukları, buna paralel olarak polis teşkilatlarının da örgütleme sistemlerinde benzerlik olduğu, ancak bazı farklı uygulamanın bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is of crucial importance for any country to maintain its internal security. For this reason, being the organization in charge of the internal security of a country, police organizations are of great responsibility and importance. In response to changing world, police organizations should also keep up progressing and stay in accordance with the developments in the world. In order to progress and update properly, it is a common sense for an organization to compare itself similar agencies in other countries to evaluate itself and determine the critical points to consider. As a result of such comparison, a method called benchmarking, it is possible to implement some successful applications of a country and adopt them into own system.In this study, it was aimed to reveal the differences and similarities of the police organizations of Turkey and Mongolia by focusing on the public administration, organizational structure and educational system. It is expected that this study would be of paramount importance being the first study to analyze the Mongolian Police Organization in parallel to same organization of Turkey. It is assumed to become a reference to the structural and educational reform and enlighten some problems for Mongolian Police Organization, and be a part of the comparative studies of Turkish Police Organization.In this study, first the public administration of two countries were analyzed and then the organizational structure and social affairs of the police organizations have been considered. Then, the organizations were compared in terms of police education. As a result of this study, it has been concluded that two countries have similar organizational structures and there are some differences in terms of application and educational issues.