9.sınıf biyoloji dersinde ?difüzyon ?osmoz- osmotik kuvvetler? konularının öğretiminde örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of applying case study in teaching of 'diffusion- osmos- osmotic forces' in grade 9 biology lesson on the students' academic achievement and their attitude towards biology lesson
- Tez No: 235924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR BAŞBOĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma biyoloji dersi ? Canlılığın Temel Birimi ? Hücre? ünitesindeki ?Difüzyon ? Osmoz ? Osmotik Kuvvetler? konusunda örnek olay yöntemini kullanmanın öğrencilerin akademik başarılarına ve biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktadır.Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir İli, merkez ilçesine bağlı Habib Edip Törehan Kız Meslek Lisesi'nin 9-A, 9-B, 9-C ve 9-D sınıfı öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın deney grubunu tesadüfi olarak seçilen 9-B ve 9-D sınıfında okuyan 54 öğrenci, kontrol gurubunu ise 9-A ve 9-C sınıflarında okuyan 59 öğrenci ( toplam 113) oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafında 5 hafta boyunca kontrol grubu öğrencilerine, geleneksel öğretim yöntemleri, deney grubu öğrencilerine ise örnek olaya dayalı öğrenme yöntemleri kullanılarak dersler işlenmiştir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, biyoloji başarı testi ve biyoloji tutum ölçeği kullanılmış, bu test ve ölçek uygulama başlamadan önce ön test, uygulama sonunda ise son test olarak her iki gruptaki öğrencilere verilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde, öğrencilerin başarı testine ve tutum ölçeğine verdikleri cevapların aritmetik ortalamaları, standart sapmaları bulunmuş bu ortalamalar ilişkili grup t testi ve ilişkisiz grup t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Tutum ölçeğinin geçerlilik çalışmaları için faktör analizi yapılmış, hem tutum ölçeğinin hem de başarı testinin güvenirlikleri hesaplanmıştır. Hesaplamalar için SPSS 13.00 paket programı kullanılmıştır.Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin uygulandığı deney grubu öğrencilerinin akademik başarısı ve biyoloji dersine karşı tutumları, geleneksel öğrenme yönteminin uygulandığı kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarısı ve biyoloji dersine yönelik tutumları arasında .05 düzeyinde deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin, öğrenci başarısına etkisinin olumlu yönde olduğu ve biyoloji dersine yönelik öğrenci tutumlarını olumlu yönde değiştirdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the efficacy of using case study to teach following biology subjects: Difusion- Osmos- Osmotic Powers in the unit ?The basic unit of organism: ?cell? to improve students? academic achievement and attitudes towards biology lesson.The Study group for the research were taken from A, B, C and D sections of the 9 graders in Habip Edip Törehan Girls? Vocational School in Eskişehir. A and C sections with 59 students in total were assigned as the control group for the study and B and D sections with 54 students in total were assigned as experimental group for the study. These assignments were done randomly. For a 5 weeks period, students in the control group were taught with the traditional methods while the students in the experimental group were taught with case study by the researcherData was collected via a biology achievement test and a students? attitude test. The students were pretested before the execution of the study and posttested after the execution of the study via the achievement test. The students were also given the attitude test before and after the execution of the study. For the analysis of the data, the average scores of the students? answers to the achievement test and attitude test were calculated, standard deviation of both tests were also calculated and these findings were used to calculate paired sample t ? test and indepent sample t - test scores. To achieve validity, factor analysis of the attitude test was calculated and the reliability of both the achievement test and the attitude test were calculated. SPSS 13.00 was used to achieve this statistical data.Findings of the statistical data showed that experimental group which were taught with case study outperformed control group which were taught with traditional methods. A .05 difference both from the results attained from the achievement test and attitude test was monitored in favor of experimental group over control group. At the end of the study, it was concluded that case study can improve students? academic achievement and also case study can improve students? attitudes towards Biology positively.