Effects of 7E learning cycle model accompanied with computer animations on understanding of diffusion and osmosis concepts
Bilgisayar animasyonları destekli 7E öğrenme döngüsü modelinin difüzyon ve osmoz konusunu anlamaya etkisi
  1. Tez No: 269039
  2. Yazar: YETER BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmanın başlıca amacı, bilgisayar animasyonları desteki 7E öğrenme döngüsü modeline dayalı öğretim yönteminin 9. sınıf öğrencilerinin difusyon ve osmoz konuları ile ilgili kavramaları anlamalarına, başarılarına ve biyolojiye karşı tutumlarına etkisini geleneksel biyoloji öğretim yöntemi ile karşılaştırarak incelemektir.Bu çalışma, İstanbul'da özel bir lisede, aynı öğretmenin biyoloji derslerinde bulunan toplam 66 dokuzuncu öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Bu çalışma 2008-2009 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde yapılmıştır.Bu çalışmada, rasgele seçilen iki deney ve iki kontrol grubu olmak üzere 4 grup yer almaktadır. Kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel biyoloji öğretim yöntemi uygulanırken, deney grubundaki öğrencilere bilgisayar destekli 7E öğrenme döngüsü modeline dayalı öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deney grubunda dersler, 7E öğrenme döngüsü modelinin içerdiği sıralamaya uygun bir biçimde; gösteriler, bilgisayar animasyonları, laboratuvar aktiviteleri ve tartışma yöntemine dayalı olarak işlenirken kontrol grubunda, öğretmen açıklamalarına, biyoloji öğretim programında yer alan deneysel uygulamalara ve ders kitaplarına dayalı olarak işlenmiştir.Difüzyon ve osmoz kavram yanılgıları testi, difüzyon ve osmoz başarı testi ve biyoloji tutum ölçeği; öğrencilere ön-test ve son-test olarak uygulanmış, öğrencilerin difüzyon ve osmoz konularını anlamaları, bu konularına yönelik başarıları ve biyolojiye karşı olan tutumları değerlendirilmiştir. Bilimsel işlem becerilerini belirlemek üzere, çalışmanın başında öğrencilere bilimsel işlem beceri testi uygulanmıştır. Ayrıca bu çalışmada sınıf gözlemleri yapılmıştır.Araştırmanın hipotezleri, ortak değişkenli varyans analizi (ANCOVA) ve iki yönlü çok değişkenli varyans analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Analiz sonuçları, bilgisayar destekli 7E öğrenme döngüsü modelinin, öğrencilerin difüzyon ve osmoz konularına yönelik kavramları anlamalarında ve başarılarında geleneksel biyoloji öğretim yöntemine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerinin, difüzyon ve osmoz konularına yönelik kavramları anlamalarında belirleyici bir unsur olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bilgisayar destekli 7E öğrenme döngüsü modeline dayalı öğretim yönteminin öğrencilerin biyoloji dersine karşı olan tutumlarının gelişimesinde daha etkili olduğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, cinsiyet farkının, öğrencilerin difüzyon ve osmoz konularını anlamalarında, başarılarında ve biyoloji dersine karşı tutumlarında bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to compare the effectiveness of the instruction based on 7E learning cycle model accompanied with computer animations and traditionally designed biology instruction on 9th grade students? understanding and achievement related to diffusion and osmosis concepts and their attitudes toward biology as a school subject.Quasi experimental design was used in this study. A total number of 66 ninth grade students from four intact classes of a biology course taught by the same biology teacher in a private high school in Istanbul were enrolled. The study was conducted during spring semester of 2008-2009 academic year.This study included two experimental and two control groups. Experimental and control groups were randomly assigned. The students in the control group were instructed with traditionally designed biology instruction, while the students in the experimental group were instructed with 7E learning cycle model based instruction accompanied with computer animations. In the experimental group, students were taught with respect to the sequence of 7E learning cycle model which are elicit, engage, explore, explain, elaborate, evaluate, and extend through the use of activities such as demonstration, computer animations, laboratory activities, and discussions. In the control group, traditionally designed biology instruction was implemented through the teacher explanation, demonstrations, and use of textbook.Diffusion and Osmosis Diagnostic Test (DODT), Diffusion and Osmosis Achievement Test (DOACH), Attitude Scale Toward Biology (ASTB) were administered to both groups as a pre-test and post-test to assess students? understanding and achievement of diffusion and osmosis concepts, and students? attitudes toward biology respectively. Science Process Skill Test (SPST) was given at the beginning of the study to determine students? science process skills. Moreover classroom observations were conducted.The hypotheses were tested by using analysis of covariance (ANCOVA) and two-way analysis of variance (ANOVA). The results indicated that instruction based on 7E learning cycle model accompanied with computer animations caused significantly better acquisition of the scientific conceptions related to diffusion and osmosis concepts than traditionally designed biology instruction. Science process skill was determined as a strong predictor in the concepts related to diffusion and osmosis. Moreover instruction based on 7E learning cycle model accompanied with computer animations was more effective for improvement of students? attitudes as a school subject. However no significant effect of gender difference on students? understanding, achievement, and attitudes toward biology as a school subject was found.