Memet Baydur'un oyunlarının absürd tiyatro özellikleri bakımından incelenmesi
The studying of Memet Baydur's plays from the point of view of the absurd theatre characteristics
  1. Tez No: 235936
  2. Yazar: FATMA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN BUTTANRI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizin son dönemde yetiştirdiği oyun yazarlarından biri olan ve Türk tiyatrosuna farklı bir bakış açısı kazandıran Memet Baydur'un oyunlarının absürd tiyatronun özellikleri bakımından incelenmesidir.Çalışmada, öncelikle absürd tiyatro ile ilgili kaynaklara ulaşılmış ve akımın temel felsefesi ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Bir yazarın hayatının sanat anlayışına ve eserlerine yansıdığı düşüncesiyle öncelikle Memet Baydur'un hayatı, daha sonra tiyatro oyunları ile ilgili kitap, makale, inceleme, gazete yazıları ve denemeler taranmıştır. Oyunlar, absürd tiyatro örneklerinden hareketle belirlenen anlamsızlık, iletişimsizlik, yabancılaşma ve insansızlaşma (kimlik yitimi) kavramları çerçevesinde incelenmiştir.Araştırma sonuçlarımıza göre, Memet Baydur'un tiyatro oyunlarında ele alınan konu, konunun işlenişi, dil ve yapı bakımından absürd tiyatronun etkileri olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to being studied of Memet Baydur's plays from the point of view of Absurd characteristics who is one of the theatre writer that our country makes reach in the last term.In study,firstly sources which are related with are reached and informations that are related with the basic philosophy of the trend are collected. With the opinion of one writer's life reflects his art understanding, firstly Mehmet Baydur's life then books, articles, studies, newspaper writings and essays related with his theatre plays were scanned. Plays were investigated from the point of view of the meaningless, uncommunication and loss of identity consept which are designated from the act of absurd theatre examples.As a result of our investigation results, we decided that from the point of view of the topic, the processing of the topic, language and construction which are investigated in Memet Baydur's theatre plays are under the absurd theatre's effects.