Kenan Hulûsi Koray'ın hayatı ve hikâyeleri üzerine bir inceleme
Study on the life and stories of Kenan Hulûsi Koray
- Tez No: 235937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN BUTTANRI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 454
Özet
Kenan Hulûsi Koray, Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren eser vermeye başlamış, Servet-i Fünun dergisi çevresinden tanıdığı altı arkadaşıyla birlikte cumhuriyetin ilk edebî topluluğu olan Yedi Meşaleciler içinde yer almış bir yazardır. Kısa süren hayatı İkinci Dünya Savaşı yıllarında sona ermiş olan Kenan Hulûsi, yaklaşık on yedi sene süren yazı hayatında deneme, röportaj, mülâkat, mensur şiir, eleştiri gibi pek çok edebî türün örneklerini vermiş, bu süre içinde bir de roman yazmıştır. Ancak onun tanınmasını sağlayan, hikâyeciliği ile hikâyeleridir.Bu çalışmanın amacı, yazarın hikâyelerini her yönden incelemek ve Kenan Hulûsi'nin edebiyatımızdaki yerini belirlemektir. Araştırmacılar, Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı'nın dönemlere ayrılmasında henüz görüş birliğine varmamış olsalar da 1927-1943 yılları arasında eserler veren Kenan Hulûsi, Cumhuriyet Devri Türk Edebiyatı'nın ilk döneminin başta gelen hikâyecilerindendir. Onun eserlerini değerlendirmek, aynı zamanda hikâye türünün edebiyatımızdaki gelişim sürecini gözler önüne sermek için de faydalı olacaktır.Türk hikâyeciliğinin önde gelen isimlerinden biri olan Kenan Hulûsi'nin hayatı ve hikâyeleri üzerine hazırladığımız bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kenan Hulûsi'nin hayatı, kişiliği, edebî şahsiyeti ve eserleri tanıtılmış; ikinci bölümde yazarın hikâyeleri her yönüyle incelenmiş; üçüncü bölümde ise yazarın hikâyeciliği hakkında genel yargılara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kenan Hulûsi Koray is an artist who started writing from the beginning ofTurkish Republic and occured in ?Yedi Mesaleciler? which is the first literary group,with his six friends. Kenan Hulûsi whose short life ended in years of II. World War,wrote many belles lettres such as essays, interviews, critics, poems in his seventeenyears art life and during this time he also wrote a novel. But what made him knownis story.Although resarchers don?t have an agreement about seperating the states inTurkish literature, Kenan Hulûsi who wrote between 1927-1943 is one of the leadingwriters of the first period of Turkish literature of the republic. Appraising his worksmeans to show the development the writer?s works in all aspects and by means ofthese period of republic time Turkish literature.This study on the life and Stories of Kenan Hulûsi, one of the masters ofTurkish story, consists of three parts. In the first part the life, personality, literarysides of personality and Works of Kenan Hulûsi are introduced; in the second parthis stories are inspected in every aspect and in the third part it is concluded on writer,his works and the period.