Vergi Hukukunda fatura ve hileli işlemler
Invoices and fraudulent transactions in terms of Tax Law
- Tez No: 277277
- Danışmanlar: PROF. DR. F. RIFAT ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışmamızın temel amacı sahte fatura düzenlenmesi ve kullanmasının sebepleri ile buna yol açan mevzuattaki eksiklikleri ortaya koyarak bu fiillerin önlenebilmesi açısından öneriler getirebilmektir.İktisadi işlerde en çok kullanılan belge olan faturanın vergi hukuku açısından en önemli işlevi mükelleflerin kayıtlarının tevsikini sağlamaktır.Belge düzenine uyulmamak suretiyle Vergi Kanunlarına göre ödenmesi gerekenden daha az vergi ödemek veya hiç ödememek için mükellefler tarafından başvurulan hileli işlemlerden en önemlisi sahte ve muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı fatura düzenlemek ve kullanmaktır.Sahte faturayı; gerçek bir muamele veya durum olmadığı halde bunlar varmış gibi düzenlenen fatura, muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı faturayı ise; gerçek bir muamele veya duruma dayanmakla birlikte bu muamele veya durumu mahiyet veya miktar itibarıyla gerçeğe aykırı şekilde yansıtan fatura olarak tanımlamak mümkündür.Ülkemizdeki kayıt dışı ekonominin büyüklüğü ile son yıllarda yaşanan ekonomik krizin yarattığı sonuçlar ve yargı mercilerinin bu konulara ilişkin kararlarındaki artış dikkate alındığında; sahte fatura düzenleme ve kullanma fiillerinin sıkça karşılaşılan bir olay olduğunu söylemek yanlış olmaz.Sahte fatura düzenleme ve kullanma fiillerinin önlenebilmesi için kayıt dışı ve hamiline ekonomi mutlaka önlenmeli, mevzuatta yer alan yasal boşluklar için kanuni düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilmelidir.Anahtar Sözcükler1.Sahte fatura2.Muhteviyatı itibarıyla yanıltıcı fatura3.Kayıt dışı ekonomi4.Hamiline Ekonomi5.Belge Düzeni
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to determine the reasons for preparing and using false invoice and loopholes in the legislation leading these acts and to set proposals for the prevention of such acts.The most important function of the invoice -the most commonly used document in financial transactions- in terms of tax law is that it provides certification for the records of the taxpayers.The most crucial one of the fraudulent transactions applied by the taxpayers in order to pay a tax less than the due amount or not to pay the amount totally stipulated under tax laws by not obeying document order is to prepare and use false and misleading invoices.Whereas false invoice can be defined as an invoice prepared in a fake deal or case where both of these situations is not available in real, misleading invoice can be defined as an invoice which misstates the deal or case as regards quantity and quality.Given the great extent of the black economy in our country, the consequences of the recent financial crisis and the increase in the decisions of the judicial bodies in such matters, it would not be inappropriate to say that the acts of preparing and using false invoices are commonly seen incidents.In order to prevent the acts of preparing and using false invoice, both black and bearer economies should be suppressed, legal regulations for making up the loopholes in the legislation should immediately be realized.Key Words1. False invoice2. Misleading invoice3. Black economy4. Bearer economy5. Document order