Perceived organizational support and organizational commitment: the mediating role of organization-based self-esteem
Algılanan örgütsel destek ve örgütsel bağlılık: Örgüt kaynaklı öz-saygı'nın düzenleyici rolü
- Tez No: 235949
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Algılanan örgütsel destek, çalışanların, örgütlerine olan katkılarına ne derece değer verildiğine ve refahlarının ne derece önemsendiğine dair geliştirdikleri inançlardır. Çabalarının ödüllendirildiğini ve duygusal ihtiyaçlarının örgüt tarafından içtenlikle giderildiğini hisseden çalışanlar, bu olumlu yaklaşıma, örgütün faaliyetlerine katılımlarını, örgütün hedeflerine ulaşmasına dair istekliliklerini ve örgütte kalma arzularını arttıran bir ait olma ve özdeşleşme hissi ile, yani, örgüte bağlılık ile karşılık vereceklerdir. Çalışanların iş ve örgütsel deneyimler doğrultusunda gelişen öz-saygı düzeylerinin, iki unsur arasındaki takası etkileyebileceği düşünülmektedir. ?Örgüt Kaynaklı Öz-saygı? bireyin kendisini çalıştığı organizasyonun üyesi olarak ne derecede yetkin, değerli, önemli ve işe yarar hissettiğini ifade eden bir kavramdır. Bu araştırmanın amacı algılanan örgütsel desteğin, örgütsel bağlılığın gelişimini etkileyip etkilemediğini ve bu etkinin gücünü belirlemede örgüt-temelli öz-saygının düzenleyici bir rol oynayıp oynamadığını ortaya koymaktır. Araştırma 80 kadın 68 erkekten oluşan toplam 148 kişi üzerinde yapılmıştır. Katılımcılar çeşitli işyerlerinde çalışan beyaz yakalı çalışanlardan oluşmaktadır ve araştırmaya katılım gönüllü gerçekleşmiştir. Çalışmada Eisenberger ve arkadaşlarına ait Algılanan Örgütsel Destek Ölçeğinin kısa versiyonu (1997); Pierce ve arkadaşlarının Örgüt-Temelli Öz-Saygı Ölçeği (1989) ve Meyer, Allen ve Smith'in Örgütsel Bağlılık Ölçeği (1993) kullanılmıştır. Çalışmada, algılanan örgütsel desteğin, örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı bir olumlu etkiye sahip olduğu ortaya çıkmış; örgüt-temelli öz-saygının bu ilişkide kısmi bir düzenleyici etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Perceived organizational support is an employee belief that the organization cares for and values his or her contribution to the success of the organization. When employees feel that their organization is ready to reward their efforts and fulfill their socioemotional needs, they reciprocate this favorable treatment with organizational commitment. An individual?s self-esteem, formed around work and organizational experiences, is expected to influence such an organization-employee exchange. The purpose of this study is to investigate the relationship between perceived organizational support and organizational commitment as well as the mediating role of organization-based self-esteem in this relationship. The sample was drawn from several work places. The questionnaire was administered to a total of 148 white collar employees. Participants completed the short version of Perceived Organizational Support Scale (Eisenberger et al., 1997), Organization-Based Self-Esteem Scale (Pierce et al., 1989) and Organizational Commitment Scale (Meyer, Allen & Smith, 1993). The correlation analysis and multiple regression analysis methods were used to test the hypotheses. The results indicate that perceived organizational support and organization-based self-esteem are significantly correlated. Moreover, results indicate that there is a significant relationship between organization-based self-esteem and organizational commitment. However, organization-based self-esteem partially mediated the relationship between perceived organizational support and organizational commitment.