Media coverage by analysis of the election campain March 28, 2004 local elections in Turkey
Mart 2004 yerel seçimlerde seçim kampanyalarının media raporu analizi
  1. Tez No: 235948
  2. Yazar: MELEK BAŞAK TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL AZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İletişim bireylerin bilgiyi, fikirleri ve de yaklaşımları paylaşması olarak tanımlanır. Kitleiletişiminde ise profesyonel iletişimciler teknolojik kaynakları kullanarak ?ki bunlarakitlesel medya araçları da diyebiliriz- farklı mecralardaki geniş kitleleri etkilerler. Iletişimsürecindeki temel unsurları ise kaynak, mesaj, iletişim kanalı ve alıcı olaraktanımlayabiliriz.Kitle iletişiminde kaynak çoğunlukla profesyonel olarak donanmış ve paylaşılacak mesajışekillendiren bir uzmandır. Mesaj, kaynak tarafından şekillendirilen ve başkalarıtarafından paylaşılacak içeriktir. Kanal ise kaynağın belirlediği mesajın göderilmeşeklidir. Alıcı da mesajı mesajı alacak kişi olarak ifade edilebilir.Kitle iletişiminin birişlevi de seçimlerdir. Seçimler birey için sadece oy vermekle sınırlı bir işlev değildir. Buişlevinin yanısıra partilar hakkında bilgi edinilme süreci, adayları tanıma, partipolitikalarının özümsenmesi ve de aslında seçim sürecinin iletimidir. Böylelikle seçmenlerseçimleri edinilmiş bilgileri sayesinde yaparlar.Bugün çoğu birey diğer iletişim araçlarının yanısıra bilgiyi televizyon sayesinde eldeetmektedir. Bu bilgi edinme kapsamına politika da dahildir. Böylelikle televizyon izleyicive de seçmen üzerinde daha da etkileyici bir güce sahip olmaktadır. Bu varsayım seçimkampanyaları için de geçerlidir. Bu nedenle paritler politik reklamlar, mitingler, siyasitartışmalar ve de röportajlar sayesinde televizyonu kullanarak seçmene ulaşmaya çalışır.Bu araştırmadaki amaç 28 Mart 2004 yerel seçimleri baz alınarak medya, politika veseçmen arasındaki ilişkiyi ele almak ve medyanın seçmen üzerinde yönlendirici bir gücüolduğunu kanıtlamaktır. Araştırmamızın kapsamı Türkiye'deki farklı medya gruplarına aitulusal televizyon kanalları olarak belirlenmiştir. Bu kanallar bir aylık seçim süresincedüzenli olarak her akşam takip edilmiş ve seçim gününe kadar ana haber bültenleri detaylıolarak incelenmiştir. İlerleyen sayfalarda çalışmanın özünü oluşturan bulgular detaylıolarak sunulacaktır.Ancak kısa bir özet yapmamız gerekirse bu çalışma sonucundaincelenen kanalların, iktidar partisini diğerlerine nazaran belirgin bir biçimde desteklediğigörülmüştür.Bu sonuca ana haber bültenlerinde yer alan seçim haberlerinin sayı vesüreleri incelenerek ve ayrıca bu incelenen haberlerin içerikleri de göz önüne alınarak(haberde mesajı verenin kimliği, mesajın içeriği gibi) ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication can be defined as the process by which individuals share information,ideas and attitudes. In mass communication, professional communicators usetechnological devices known as mass media to communicate over great distances toinfluence large audiences. Several basic components make up the communicationprocesses which are presented as the source, the message, the channel and the receiver.In mass media the source is often a professional communicator who shapes the message tobe shared. The message is whatever the source attempts to share with someone else. Thechannel is the way in which we send our message and the receiver is the person withwhom the message is intended to be shared.The mass media are essential to the conduct of elections. An election is not only aboutcasting a vote, but also having adequate information about parties, policies, candidates andthe election process itself so that the voters can make an informed choice.Today most people get information from television more than the other communicationchannels including the information about politics. This gives television an influentialpower on the audience. This power is valid for election campaigns too. That?s whypolitical parties and the leaders appear on TV by advertisements, meetings, debates orinterviews in order to reach the voters.This article is a report on finding out the relationship between media, politics and theindividuals by the analysis of ?28th March Local Elections 2004?. While doing thisresearch our aim is to prove the manipulating power of media on political attitudes ofvoters. Our coverage is television channels from different media groups which wereobserved daily for one month till the Election Day. By indirect data collecting we reach toresults that are going to be examined afterwards.More briefly we find out that the ruling party is supported mostly by media groups thanthe others which also support our hypotheses too for all cases. The mean for cases is; allprime time news (as the covering for the number of news and the durations) and contentof the messages given by the leaders, and the parties.