Lider üye değişimi ile duygusal bağlılık ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin aracı rolü: Bir kamu kurumunda uygulama
The mediating role of perceived organizational support on the relationship between leader member exchange and affective commitment: Research in a public institution
- Tez No: 578313
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN SÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde örgütler daha iyi rekabet edebilmek ve hızla gelişen teknoloji ve değişimlere uyum sağlamak için performanslarını, verimliliklerini, güvenilirliklerini ve kalitelerini artırma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu nedenle örgütsel etkililiğin arttırılmasında insan kaynağı önemli bir değişken olarak görülmektedir. Çalışanlar ve örgütler arasındaki ilişki üzerine birçok teori bulunmuş ve çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, lider üye değişimi (LÜD), duygusal bağlılık (DB) ve algılanan örgütsel destek (AÖD) teorileri incelenmiştir. Değişkenler arası ilişkiler ve yapılan araştırmalar incelenmiş ve bir araştırma modeli çatısı altında hipotezler belirlenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda a) lider üye değişiminin duygusal bağlılık ile ilişkisi b) lider üye değişiminin duygusal bağlılık ile ilişkisinde algılanan örgütsel desteğin aracı rolü incelenmiştir. Liden ve Maslyn'in 12 soruluk LÜD ölçeği, Eisenberger'in 8 soruluk AÖD ölçeği, Allen ve Meyer'in 6 soruluk DB ölçeği, kullanılarak 26 maddeden oluşan bir anket uygulanmıştır. Bu anket formu, bir Kamu Kurumunda çalışan 208 personel tarafından doldurulmuştur. SPSS programında korelasyon, regresyon (Process Analysis -Andrew F. Hayes) ve faktör analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda; keşfedici faktör analizine göre tek faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Lider üye değişimi, duygusal bağlılığı ve algılanan örgütsel desteği anlamlı ve pozitif yönde etkilemektedir. Algılanan örgütsel destek, duygusal bağlılığı anlamlı ve pozitif olarak etkilemektedir. Lider üye değişimi ile duygusal bağlılık arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin kısmi aracılık rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, organizations need to improve their performance, efficiency, reliability and quality in order to compete better and to adapt to rapidly evolving technology and changes. For this reason, human resource is considered as an important variable in increasing organizational effectiveness. Many theories have been found and studied on the relationship between employees and organizations. In this study, leading member exchange (LMX), affective commitment (AC) and perceived organizational support (POS) theories are examined. Relationships between variables and researches were examined and hypotheses were determined under the framework of a research model. Based on the data obtained, a) relationship of leader-member exchange with affective commitment b) the mediator role of perceived organizational support in the relationship of leader-member exchange with affective commıtment have been examined. A questionnaire consisting of 26 items using 12 LMX question scale of Liden and Maslyn's, 8 POS question scale of Eisenberger's, 6 AC question scale of Allen and Meyer's has been applied. The questionnaire has been completed by 208 staff in a public institution. Correlation, regression (Process Analysis -Andrew F. Hayes) and factor analysis were performed via SPSS program. As a result of these analyzes; according to the exploratory factor analysis, a single factor structure was obtained. Leader-member exchange has a significant and positive effect on affective commitment and perceived organizational support. Perceived organizational support has a positive and significant effect on affective commitment. The partial mediation role of perceived organizational support in the relationship between leader-member exchange and affective commitment has been identified.