Bulgaria's European Union integration and its minority question the case study of Turkish minority
Bulgaristan?ın Avrupa Birliği entegrasyonu ve azınlık sorunu 'Türk azınlık üstüne bir vaka çalışması?
  1. Tez No: 235969
  2. Yazar: SEMİHA AHMET
  3. Danışmanlar: DR. CENGİZ AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bulgaristan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden 15-16 yıl öncesine kadar devam eden Türk azınlığın asimilasyon süreci 1989 rejim değişikliğinden sonra sona ermiştir ve Bulgaristan Türkleri siyasal ve kültürel haklarına kavuşmaya başlamıştır. Bulgaristan'ın 1997 Lüksembourg zirvesinde AB'nin genişleme sürecine dahil edilmesiyle ve 1999 Helsinki zirvesiyle de müzakerelere başlanması için Kopenhag siyasi kriterlerin yerine getirilmesi şartı tüm aday ülkeler için olduğu gibi Bulgaristan için de geçerli olduğu ifade edildikten sonra, Bulgaristan Türklerinin siyasal ve kültürel haklarındaki iyileşmelerin hızlanmasına neden olmuştur.Bulgaristan'ın AB'ne üyelik müzakereleri sırasında Türk azınlığın yaşadığı tüm bu olumlu gelişmelerin yanında bu azınlığın durumuna ilişkin hali hazırda devam eden bir takım sorunlar mevcuttur. Özellikle Bulgaristan'ın yaşadığı rejim değişikliğinden sonra Türk azınlığın ekonomik koşulları ciddi şekilde kötüye gitmiştir ve günümüzde de bu koşullarda bir düzelme söz konusu değildir. Bulgaristan Türklerinin ikinci problematik meselesi ise Bulgar Milliyetçiliğin ülkede tekrar yükselişte olması.Bu çalışmanın amacı Bulgaristan'ın AB'ne tam üyelik hedefini açıkladıktan sonra ülkesindeki Türk azınlığın siyasal ve kültürel anlamda sahip olduğu olumlu ilerlemeler ile Türk azınlığın hali hazırda çözülmeyen sorunlarını ortaya koymaktır. Konu ile ilgili yayınlardan ve akademik çalışmalardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The assimilation of the Turks had continued up to 15-16 years ago. Since the declaration of independence of Bulgaria the assimilation was a destiny for Turkish minority, but it has ended with the regime change in 1989. Following the adhesion of Bulgaria in 1997 in Luxembourg Summit to the EU Enlargement process and also following the decision taken during the 1999 Helsinki Summit, where it has been stated that, along with all candidate countries Bulgaria also had to fulfill the Copenhagen political criteria in order to start the negotiations. Than the amelioration of the socio-cultural rights of the Turks living in Bulgaria has accelerated.However, in line with these positive improvements of the Turkish minority has had in Bulgaria, along with Bulgaria?s EU accession negotiation, there are some important remaining deprivations in the conditions of the Turkish minority. Especially their economical conditions has been reduced sharply after the fall of the communist regime in Bulgaria. And second problematic issue for Bulgarian Turks is the new heap of Bulgarian Nationalistic backlash which is emerging in the country.This study intends to provide with explanations on positive trend in the status of Turkish minority with their country?s EU negotiations and remaining problems of Turkish minority that are not solved yet.