Soğuk Savaş sonrası Bulgaristan'ın azınlık politikası
Bulgaria's minority policy after the Cold War
- Tez No: 951793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT CEMİL URHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Soğuk Savaş sonrası Bulgaristan'ın azınlık politikaları, ülkenin demokratikleşme süreci, Avrupa Birliği (AB) üyelik hedefleri ve iç siyasal dönüşümleri çerçevesinde şekillenmiştir. 1989'da Komünist rejimin çöküşüyle başlayan süreçte Bulgaristan, yeni bir anayasa kabul ederek parlamenter demokrasiye geçiş yapmıştır. Bu dönüşüm, azınlık hakları açısından önemli reformlar getirse de, uygulamada çeşitli zorluklar ve eksiklikler yaşanmıştır. Bulgaristan, 1990-1997 yılları arasındaki geçiş sürecinde piyasa ekonomisine uyum sağlamaya çalışırken, Türk, Roman ve Pomak azınlıkları siyasal ve toplumsal hayatta kendilerine yer edinmek için mücadele etmiştir. Bu dönemde özellikle Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (MRF) parlamentoda temsil edilmesi, azınlıkların siyasi haklarının korunması açısından önemli bir gelişme olmuştur. Ancak ekonomik krizler, özelleştirme süreci ve siyasi istikrarsızlık, azınlıkların toplumsal entegrasyonunu zorlaştırmıştır. 1997-2007 yılları arasında Bulgaristan'ın AB üyelik süreci hızlanmış ve bu bağlamda azınlık haklarıyla ilgili hukuki çerçeve güçlendirilmiştir. AB ilerleme raporlarında azınlık hakları sürekli olarak gündeme gelmiş ve Bulgaristan'dan azınlıklara yönelik ayrımcılıkla mücadele etmesi, Romanların sosyal entegrasyonunu sağlaması ve insan hakları konusunda reformlar yapması talep edilmiştir. Bu dönemde bazı yasal iyileştirmeler gerçekleştirilmiş, ancak uygulamada eksiklikler devam etmiştir. Bulgaristan 2007'de AB'ye tam üye olduktan sonra azınlık hakları konusunda uluslararası standartlara uyum sağlamakla yükümlü hale gelmiştir. Ancak, AB üyeliği sonrası süreçte de azınlıkların karşılaştığı yapısal sorunlar tam anlamıyla çözülememiştir. Romanların eğitim ve istihdam alanındaki dezavantajları sürerken, Türk azınlığın kültürel hakları konusunda da çeşitli tartışmalar devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulgaria's minority policies following the Cold War have been shaped within the framework of the country's democratization process, its European Union membership aspirations, and internal political transformations. The collapse of the communist regime in 1989 marked the beginning of a transition period during which Bulgaria adopted a new constitution and shifted to a parliamentary democracy. While this transformation brought significant reforms in terms of minority rights, its implementation faced various challenges and shortcomings. During the transition period from 1990 to 1997, Bulgaria sought to adapt to a market economy while Turkish, Roma, and Pomak minorities struggled to secure their place in political and social life. The representation of the Movement for Rights and Freedoms (MRF) in parliament during this period was a crucial development in safeguarding the political rights of minorities. However, economic crises, the privatization process, and political instability hindered the social integration of these minority groups. Between 1997 and 2007, Bulgaria's EU membership process gained momentum, and the legal framework concerning minority rights was strengthened in this context. EU progress reports consistently highlighted minority rights, urging Bulgaria to combat discrimination against minorities, promote the social integration of Roma communities, and implement reforms in human rights. Some legal improvements were made during this period, though deficiencies in practice persisted. Following its full EU membership in 2007, Bulgaria became obligated to align with international standards on minority rights. Nevertheless, even after joining the EU, the structural problems faced by minorities remained unresolved. While the Roma continued to experience disadvantages in education and employment, debates surrounding the cultural rights of the Turkish minority persisted.